Na ceste k nulovému odpadu

Náš záväzok voči planéte

Road to zero waste logo

Sme prvou spoločnosťou na Slovensku, ktorá bola úspešne certifikovaná nezávislou spoločnosťou TÜV SÜD podľa DIN SPEC 91436 a ktorá preukázateľne zosúlaďuje svoj systém nakladania s odpadmi a recyklovateľnými materiálmi s víziou Zero Waste. Z hľadiska triedenia a znižovania objemu odpadu je to prvý dôležitý míľnik na našej „Ceste k nulovému odpadu“. Pre všetok odpad vyprodukovaný v našej spoločnosti platia tieto zásady:

  • chceme sa vyhnúť nepotrebnému odpadu,
  • chceme znížiť všetok nerecyklovateľný odpad na minimum,
  • chceme neustále zvyšovať možnosti opätovného použitia,
  • chceme náš odpad v čo najväčšej miere recyklovať a kvalitne zhodnotiť.

 

Viac sa dozviete na www.road-to-zero-waste.com

Kaufland v súčasnosti zrecykluje takmer všetok odpad, čo vytvorí. Na Slovensku ide o unikát.

Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky bežná slovenská domácnosť vytriedi približne 50 percent odpadu, firmy okolo 60 percent. Zvyšok končí na skládkach alebo v spaľovni. Aby sa situácia zlepšila, Slovenská republika sa zaviazala dosiahnuť 75 percentnú mieru vytriedenia do konca roka 2030. Naša spoločnosť ide vo vlastných plánoch ešte ďalej. Ako prví na Slovensku sme nedávno získali strieborný certifikát od renomovanej nezávislej certifikačnej spoločnosti TÜV SÜD. Ten potvrdil, že sme lídrom na ceste k nulovému odpadu, nakoľko vďaka procesom a zamestnancom vieme opätovne využiť a recyklovať v priemere až 94 percent vlastného vyprodukovaného odpadu.

Stali sme sa tak prvou a zatiaľ jedinou maloobchodnou spoločnosťou na Slovensku, ktorej sa túto úroveň podarilo dosiahnuť a potvrdiť aj externým auditom. "Z hľadiska triedenia a znižovania objemu odpadu je to prvý dôležitý míľnik na ceste k nulovému odpadu. Ide o náš vlastný záväzok voči planéte,“ vysvetľuje Gabriel Čuka, riaditeľ prevádzky a Supply Chain Management, Kaufland Slovenská republika v.o.s.

Získaniu certifikátu TÜV SÜD podľa normy DIN SPEC 91436 predchádzali dvojročné prípravy, vrátane dvoch interných auditov narábania s odpadom. "Vďaka podrobnej analýze v predajniach a logistickom sklade v Ilave sme získali na úvod detailný prehľad o množstve a type odpadu, ktorý vzniká pri našej obchodnej činnosti. Zároveň sme hľadali nové možnosti, ako už vzniknutý odpad vytriediť efektívnejšie a spôsoby, ako zabrániť jeho ďalšiemu vzniku. Opatrenia, ktoré sme zaviedli, nám umožnili dosiahnuť pozitívnu mieru zhodnocovania odpadov v priemere vo výške 94 % a stať sa tak vzorom pre ďalšie spoločnosti, a to nielen na Slovensku,“ dodáva Gabriel Čuka.

"Počas auditu sme overili, ako Kaufland identifikuje externé a interné faktory, ktoré sú kľúčové pre systém nakladania s odpadom a recyklovateľnými materiálmi. Zameriavali sme sa na podmienky infraštruktúry pre separovaný zber, skladovanie, zhodnocovanie a zneškodňovanie odpadu. Dôkladne sme preverili plnenie požiadaviek normy a legislatívy týkajúcej sa oblasti odpadového hospodárstva. Počas fyzickej obhliadky sme preskúmali miesta, kde sa odpady zhromažďujú, ich označovanie, vizualizáciu a spôsoby evidencie. Celkovo môžeme povedať, že spoločnosť Kaufland si plní svoje záväzky a vykonáva dôležitú prácu pri dosahovaní svojej vízie bezodpadového hospodárstva,“ potvrdila Ing. Katarína Oravská, audítorka TÜV SÜD Slovakia.

Unikátna inovácia – plastové fólie z filiálok čistia larvy múch

Larvy múch, ktoré konzumujú zvyšky potravy.

Každý kus plastového obalu, ktorý neskončí na skládke či v spaľovni, ale môže sa recyklovať alebo opätovne využiť, sa počíta a je ďalším krokom „Na ceste k nulovému odpadu“. Rovnomenný strieborný certifikát sme získali aj vďaka výnimočnému projektu.

Pri čistení plastových obalov a potravinových fólií z obslužných pultov pomáhajú larvy muchy čiernej, ktoré „vysajú“ a oblížu zvyšky potravín práve zo znečistených plastových obalov.

Zo všetkých predajní Kaufland na Slovensku je takto možné vyčistiť a recyklovať viac ako 1500 ton plastového odpadu ročne.

Unikátna inovácia je výsledkom spolupráce so slovenskou spoločnosťou ecol Trade s.r.o., ktorá čaká na získanie Európskeho patentu.

Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Čerstvé hlavičky
Čerstvé hlavičky

Projekt Čerstvé hlavičky má za cieľ zvýšiť konzumáciu čerstvého ovocia a zeleniny u detí a poskytnúť im pravidelnú dávku zdravej stravy priamo v ich škole.

Nutri-
score
Nutriscore

Za účelom uľahčenia výberu potravín pre zdravú a vyváženú stravu, uvádzame na našich vybraných výrobkoch dobrovoľné označenie výživovej hodnoty Nutri-Score. V blízkej budúcnosti budú v Kauflande logom Nutri-Score označené výrobky našich privátnych značiek K-Bio a K-take it Veggie.

Veggie
Veggie

Pod našou privátnou značkou „K-take it veggie“ ponúkame veľký výber lahodných vegánskych a vegetariánskych výrobkov. Sú označené pečaťou V-label, v mnohých prípadoch aj v Bio kvalite. Prídete im na chuť aj vy?

Stop plytvaniu
Nevzhľadná zelenina stále vhodná na konzumovanie

Hoci potraviny tvoria jednu z najväčších položiek našich rodinných rozpočtov, v Európskej Únii skončí v koši cca 88 miliónov ton potravín ročne. Rovnako alarmujúca je skutočnosť, že väčšina vyhodených potravín by sa dala ešte skonzumovať.

 

Regio-
nálne
Regionálny sortiment

Projekt podpory lokálnych producentov umožňuje obohatiť našu ponuku typickými výrobkami jednotlivých regiónov. Ide o dodávateľov, ktorí sú z dôvodu menších výrobných kapacít schopní dodávať svoje produkty len na zopár predajní v ich okolí.

Bio
Bio

V našom sortimente nájdete biovýrobky vo všetkých produktových a cenových kategóriách. Výrobky z ekologickej produkcie sa týmto snažíme sprístupniť každému zákazníkovi.

Pečate
Zakazník s telefónom v ruke

BIO, FSC® a iné: Čo presne znamenajú logá, pečate či certifikáty, ktoré sa nachádzajú na obaloch mnohých výrobkov? Pomôžeme vám zorientovať sa.

Menej
Redukcia soli, cukru a tuku

Redukcia soli, cukru a tuku

Zdravá strava je pre mnohých ľudí čoraz dôležitejšia. Samozrejme, to plne podporujeme. Od roku 2015 znižujeme soľ, cukor a tuky v produktoch našich privátnych značiek. Zdravšie jedlo plné chuti – to je náš cieľ.

Bez GMO
Bez GMO

Naša priorita: transparentnosť. Preto neustále rozširujeme sortiment živočíšnych produktov vlastnej značky s pečaťou „GMO-free“. Takto vždy viete, čo máte naservírované na tanieri.