Udržateľné a chutné

V minulosti bolo zrieknutie sa mäsa skôr niečím výnimočným. V posledných rokoch sa však tento trend výrazne zmenil. Dnes už nájdeme vegánske produkty takmer v každej domácnosti. A to z opodstatneného dôvodu: čisto rastlinná strava má pozitívne účinky nielen na zdravie a životné prostredie, ale aj veľmi dobre chutí. Presvedčte sa sami! Na tejto stránke nájdete všetko, čo potrebujete o téme vedieť. Doslova vám tu ponúkame malú ochutnávku vynikajúcich vegánskych produktov.

Pozadie

Vegánska strava: v mnohých ohľadoch veľa výhod.

Roľník kontroluje úrodu na poli

Výhody vegánskej stravy lepšie pochopíme, ak si v prvom rade uvedomíme nevýhody nadmernej konzumácie mäsa.
Chov dobytka spôsobuje vysoké emisie, najmä metán a oxid dusný z chovu hovädzieho dobytka, čo má negatívny vplyv na klímu. Vysoký dopyt po sóji ako krmive (predovšetkým pre hydinu a ošípané) zasa výrazne prispieva k vyrubovaniu pralesov, ničeniu ekosystémov, či prírodných zdrojov a k nárastu emisií skleníkových plynov. Tieto faktory vedú k zhoršovaniu problému týkajúceho sa globálneho otepľovania.

Zvýšené emisie CO2 a spotreba vody sú dostatočným dôvodom na pár dní bez mäsa, čo poviete?


Mäso a klimatické zmeny

Aké alternatívy existujú?

Náš spôsob stravovania založený na výraznej konzumácii mäsa zanecháva na pôde a aj na klíme hlboké stopy, čím škodí životnému prostrediu. Človek v priemere za rok skonzumuje približne 60 kg mäsa, a to so sebou prináša aj zdravotné riziká.

V súčasnosti sú už však v ponuke aj rôzne alternatívy mäsa, ktoré dobre chutia a navyše majú aj výrazne nižšiu uhlíkovú stopu. Napríklad náš sortiment K-take it veggie zahŕňa bezmäsité produkty fantastickej chuti, vyrobené zo surovín, ktoré majú minimálny vplyv na naše životné prostredie.


K-take it veggie

Naša vlastná veggie značka

Ponukou vegánskeho a vegetariánskeho sortimentu chceme byť v tejto oblasti na vedúcej priečke a ponúkať tak produkty, ktoré zákazníkom zaručia spokojnosť aj bez mäsa. Mnoho produktov patrí práve našej vlastnej značke K-take it veggie. Aby boli tieto produkty ľahko rozpoznateľné, majú okrem označenia K-take it veggie aj pečať  „V-Label“. V mnohých prípadoch sú však označené aj Bio pečaťou pre kontrolované ekologické poľnohospodárstvo.

Okrem bezmäsitej receptúry predstavuje naša vlastná značka zdravý a udržateľný životný štýl. Tam, kde je to možné, používame udržateľné suroviny a iba nevyhnutné množstvo aromatických látok. Neustále pracujeme aj na ekologickej optimalizácii obalových materiálov. Paleta produktov je široká: okrem tofu a hotových produktov, ako sú rezne, lasagne alebo falafel, ponúkame aj nátierky, salámy, snacky a mliečne náhrady ako zmrzliny, koláče a dezerty.

Produkty K-take it veggie

V-Label

Zaručene vegetariánske alebo vegánske

Každý z našich vegánskych alebo vegetariánskych produktov je označený pečaťou V-Label. Počas nakupovania tak hneď nájdete to, čo hľadáte: overenú kvalitu a najlepšie ingrediencie,  ktoré sú zaručene vegánske alebo vegetariánske.

Táto pečať je prvá a v súčasnosti jediná svojho druhu - a prvýkrát tak zabezpečuje transparentnosť a orientáciu prostredníctvom definície a  označenia potravín z tejto kategórie.

Výhody:

- vegetariánske alebo vegánske certifikované produkty
- pravidelné kontroly surovín prostredníctvom nezávislého laboratória
- zaručené dodržiavanie prísnych testovacích kritérií
- konštantné zabezpečenie kvality
Potrebujete viac informácií o označení V-Label? V tom prípade navštívte webovú stránku: www.v-label.eu.

Pečať pre vegetariánske výrobky

Pečať pre vegetariánske výrobky

Všetky produkty, ktoré nesú označenie „Vegetarisch”, sú vyrobené zo surovín, ktoré neboli získané z tiel zvierat. Okrem mäsa a rýb sem patrí aj želatína a teľacie syridlo, ktoré sa používa na výrobu syra.

Vegánske označenie V-Label

Pečať pre vegánske výrobky

Všetky potraviny a kozmetické výrobky, ktoré sú označené ako „Vegan”, sú stopercentne rastlinného pôvodu. Neobsahujú živočíšne produkty, ako napríklad mäso, ryby, vajcia, mlieko a ani na ich výrobu neboli použité živočíšne suroviny ako želatína alebo vaječné bielka. Z toho dôvodu môžu byť takto označené aj nápoje alebo ocot.


Recepty pre každého

Vegán vs. vegetarián

Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Bio
Bio

V našom sortimente nájdete biovýrobky vo všetkých produktových a cenových kategóriách. Výrobky z ekologickej produkcie sa týmto snažíme sprístupniť každému zákazníkovi.

Fairtrade
Fairtrade

Medzi priority našej obchodnej filozofie patrí férovosť. Dôkazom sú  aj výrobky v našom sortimente s pečaťou „Fairtrade“. Podporujeme tak férové pracovné a obchodné podmienky v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike. Aj s vašou pomocou môže byť svet o kúsok férovejší.

Ekosieťka
Ekosieťka

Ako náhradu za mikroténové vrecká ponúkame od júna 2019 ekosieťku vyrobenú z biobavlny s certifikátom GOTS. Keby každý jeden z nás používal ekosieťku, ušetrili by sme až 260 ton plastu ročne.