Potraviny nepatria do koša

Hoci potraviny tvoria jednu z najväčších položiek nášho rozpočtu, v Európskej Únii skončí v koši cca 88 miliónov ton potravín ročne. Rovnako alarmujúca je skutočnosť, že väčšina vyhodených potravín by sa dala ešte skonzumovať. Často sa stáva, že ovocie a zelenina končí v koši pre minimálne poškodenie, respektíve nesplnenie „ideálu krásy“. Takisto sa výrobky vyhadzujú ihneď po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.

ČO PRE TO ROBÍME MY?

Ako maloobchodník s potravinami sme veľmi dôslední v zaobchádzaní s potravinovým tovarom. Robíme všetko pre to, aby sme znížili potravinový odpad na minimum a aby ho bolo možné opätovne zhodnotiť.

FLEXIBILNÉ A EFEKTÍVNE OBJEDNÁVANIE TOVARU
Znižovanie potravinového odpadu je pre nás veľmi dôležité, preto denne sledujeme vývoj odpisov v jednotlivých tovarových skupinách a pravidelne školíme našich zamestnancov pri vytváraní objednávok.

ZNIŽOVANIE CIEN POTRAVÍN PRED UPLYNUTÍM DÁTUMU SPOTREBY

Pravidelne sledujeme dátum spotreby na čerstvých potravinách. Niekoľko dní pred uplynutím dátumu spotreby tieto potraviny pravidelne zlacňujeme. Nájdete ich špeciálne označené v oddelení chladených výrobkov.

DAROVANIE POTRAVÍN PO DMT

Potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosť (DMT) darujeme charitatívnym organizáciám v blízkosti predajní. Prečítajte si nižšie o tom, aký je rozdiel medzi dobou minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby.

Pečivo

Plánovanie pečenia v našich pekárňach

Pečenie v našich pekárňach máme presne naplánované a tým zabraňujeme vyhadzovaniu nadbytočného pečiva do odpadu.
V našom sortimente však zároveň nájdete aj širokú ponuku balených produktov ako napríklad toastový chlieb, vianočku, alternatívy v podobe kukuričného či ryžového chleba.

Ovocie a zelenina na červenom pozadí

Neplytváme ovocím a zeleninou

Ponuku ovocia a zeleniny si všimnete hneď, ako vkročíte do našich predajní. Široká ponuka a rôzne druhy sú pre našich zákazníkov k dispozícii každý deň a v priebehu dňa tovar starostlivo dokladáme. Cielene tak zabraňujeme zbytočnému potravinovému odpadu.

Banán na modrom pozadí

„Single“ (osamotené) banány

Zákazníci často uprednostňujú kúpu celého trsu banánov pred samostatnými kusmi. Takzvané „single“ banány sú pritom rovnako dobré a čerstvé ako tie, ktoré sú súčasťou väčšieho trsu. Špeciálnym vystavením „single“ banánov podporujeme ich predaj, súčasne zabraňujeme zbytočnému plytvaniu a vyhadzovaniu nepredaných „single“ banánov do odpadu.

Produkty z pultov s čerstvým tovarom

Opatrenia na pultoch s čerstvým tovarom

Na našich pultoch taktiež cielene zabraňujeme plytvaniu potravinami. Tie umiestňujeme do pultov pri dodržiavaní prísnych hygienických pravidiel. V pravidelných intervaloch tiež sledujeme ich čerstvosť a kvalitu. Nedokrájané koncové časti veľkých balení šunky, syrov a salám nevyhadzujeme. Starostlivo ich zabalíme, preceníme a ponúkame ich vo výpredajových blokoch v oddelení chladených výrobkov. Vďaka tomu, tam za výhodnú cenu nájdete šunku, ktorú môžete pokrájať na kocky a pridať do cestovín alebo syr, ktorý môžete použiť na zapečenie s pečivom a pod. V našom sortimente však nájdete aj širokú ponuku balených salám, syrov a ďalších lahôdok.

Toto môže urobiť každý z nás

Nevyhadzujme potraviny priskoro

Hoci vo svete hladuje viac ako desatina ľudí (takmer 1 miliarda), každý občan EÚ vyhodí podľa štatistických odhadov až štyri jedlá týždenne. Najčastejšou príčinou je nadmerné nakupovanie potravín. Častým dôvodom je aj to, že si konzumenti mýlia dva základné pojmy uvedené na obaloch potravín: dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby.

Rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti

Dátum spotreby sa uvádza slovami „spotrebujte do“. Je to dátum, do ktorého je možné potravinu bezpečne konzumovať. Dátumy "spotrebujte do" sú uvedené na potravinách podliehajúcich rýchlej skaze (mliečne výrobky, čerstvé mäso, čerstvé ryby a pod.).

Dátum minimálnej trvanlivosti uvádza dátum, do ktorého si potraviny pri správnom skladovaní uchovávajú svoje špecifické vlastnosti (aróma, chuť, konzistencia). Údaje "dátum minimálnej trvanlivosti" sú uvedené na širokej škále mrazených, sušených (cestoviny, ryža), konzervovaných a iných potravinách (rastlinný olej, čokoláda atď.). Aj po uvedenom dni "dátumu minimálnej trvanlivosti" je potravina bezpečná na konzumáciu za predpokladu, že sú dodržiavané návody na skladovanie a balenie nie je poškodené. Potravina však môže po čase mať zmenenú chuť, arómu, konzistenciu.


Tipy a triky

Ako znížiť plytvanie potravinami

Plytvanie potravinami nie je správne. Stačí však, aby sme si osvojili niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré sú kľúčom k zodpovednejšiemu nakupovaniu potravín a tým aj zníženiu množstva potravinového odpadu.

Základné pravidlo znie: Nikdy nenakupujte hladní! Dôsledkom je nadmerné nakupovanie potravín, ktoré potom nespotrebujete včas.

Nákupný zoznam

Nákupný zoznam

Pred samotným nákupom skontrolujte svoje zásoby potravín a dobre si premyslite, čo budete variť. Všetko potrebné si napíšte na zoznam. Predídete tak nakupovaniu potravín, ktoré potom nespotrebujete.

Chladiace zóny vo vašej chladničke

Chladiace zóny

Veľký vplyv na trvanlivosť potravín má ich správne skladovanie v chladničke. Spodné oddelené boxy sú určené na takmer všetky druhy ovocia a zeleniny. Potraviny, ktoré rýchlo podliehajú skaze (ryby, mäso, salámy, atď.), by mali byť v chladničke na najspodnejšej poličke, tesne nad boxom na zeleninu. Stredné poličky chladničky sú určené na jogurty a syry, vrchné priečinky sú ideálne na konzervované potraviny a zaváraniny. Police umiestnené v dverách chladničky sú vďaka miernej teplote optimálnym miestom na mlieko, vajcia a maslo.

Kontrola potravín

Kontrola potravín

Pravidelne kontrolujte dátumy spotreby a dátumy minimálnej trvanlivosti potravín v chladničke a v mrazničke. Keď nakúpite čerstvé potraviny, posuňte ich v chladničke viac dozadu a potraviny, ktoré máte z predchádzajúceho nákupu umiestnite do prednej časti. Budete ich mať na očiach a spotrebujete ich ako prvé.  Toto pravidlo samozrejme platí pre všetky potraviny, nielen tie, ktoré sú uskladnené v chladničke.


Bezodpadové recepty

Ide to aj bez zvyškov

Dá sa variť bez toho, aby vám zostávali zvyšky potravín? V istých prípadoch áno. Existujú viaceré spôsoby, ako zvyšky potravín nevyhadzovať, ale ich ďalej použiť a spracovať. Ako to vyzerá v praxi, prezradia naše bezodpadové recepty.

Použitie zvyškov

Nie vždy sa dajú zvyšky potravín použiť pri varení jedál. To však neznamená, že musia skončiť v koši. Pomocou užitočných tipov a trikov zvyšky potravín perfektne využijete.

Kávové usadeniny

Kávové usadeniny

Ak patríte k milovníkom opojnej kávy, dobre viete, že pri jej príprave ostáva veľa kávových usadenín, ktoré končia v koši. To však môžete zmeniť. Kávové usadeniny sú alternatívnym hnojivom na rastliny. Obľubujú ich najmä orchidey, ruže, hortenzie a paradajky.

Zemiakové šupky

Zemiakové šupky

Vďaka vysokému podielu škrobu môžete zemiakové šupky použiť na čistenie rozličných povrchov. Ak chcete odstrániť špinu z ušľachtilej ocele, fľaky z bledých kožených odevov alebo šmuhy zo skiel. Vezmite zemiakovú šupku, vlhkou stranou dužiny potrite špinavé miesto a po chvíli pôsobenia pretrite suchou utierkou.

Avokádo

Avokádo

Avokádo je známe vysokým podielom vitamínov, ktoré sú prospešné pre ľudský organizmus. Vedeli ste, že avokádové jadierka môžete použiť ako prírodné farbivo na látky? Jadierka musíte najskôr rozdrviť a usušiť. Pri varení v cca 1 litri vody začnú púšťať farbivo. Ak do vody pridáte väčšie množstvo jadierok, ktoré viackrát prevaríte, získate viac farby. Do takto pripraveného horúceho extraktu namočíte látku, po cca hodinovom pôsobení ju vyberiete, necháte vychladnúť a dobre vyžmýkate.


Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Zbierka potravín
Potravinová zbierka

Prostredníctvom potravinovej zbierky organizovanej v spolupráci so Slovenským červeným krížom uľahčujeme život rodinám po celom Slovensku.

Regio-
nálne
Regionálny sortiment

Projekt podpory lokálnych producentov umožňuje obohatiť našu ponuku typickými výrobkami jednotlivých regiónov. Ide o dodávateľov, ktorí sú z dôvodu menších výrobných kapacít schopní dodávať svoje produkty len na zopár predajní v ich okolí.

100% SK mäso
100% SK mäso

V roku 2018 sme spustili projekt 100% slovenské mäso. Zákazníkom garantujeme, že toto mäso pochádza zo zvierat narodených, chovaných, porazených a spracovaných výlučne na území Slovenska.