Potraviny nepatria do koša
Hoci potraviny tvoria jednu z najväčších položiek nášho rozpočtu, v Európskej Únii skončí v koši cca 88 miliónov ton potravín ročne. Rovnako alarmujúca je skutočnosť, že väčšina vyhodených potravín by sa dala ešte skonzumovať. Často sa stáva, že ovocie a zelenina končí v koši pre minimálne poškodenie, respektíve nesplnenie „ideálu krásy“. Takisto sa výrobky vyhadzujú ihneď po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti.
ČO PRE TO ROBÍME MY?
Ako maloobchodník s potravinami sme veľmi dôslední v zaobchádzaní s potravinovým tovarom. Robíme všetko pre to, aby sme znížili potravinový odpad na minimum a aby ho bolo možné opätovne zhodnotiť.
FLEXIBILNÉ A EFEKTÍVNE OBJEDNÁVANIE TOVARU
Znižovanie potravinového odpadu je pre nás veľmi dôležité, preto denne sledujeme vývoj odpisov v jednotlivých tovarových skupinách a pravidelne školíme našich zamestnancov pri vytváraní objednávok.
ZNIŽOVANIE CIEN POTRAVÍN PRED UPLYNUTÍM DÁTUMU SPOTREBY
Pravidelne sledujeme dátum spotreby na čerstvých potravinách. Niekoľko dní pred uplynutím dátumu spotreby tieto potraviny pravidelne zlacňujeme. Nájdete ich špeciálne označené v oddelení chladených výrobkov.
DAROVANIE POTRAVÍN PO DMT
Potraviny po uplynutí doby minimálnej trvanlivosť (DMT) darujeme charitatívnym organizáciám v blízkosti predajní. Prečítajte si nižšie o tom, aký je rozdiel medzi dobou minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby.
Nevyhadzujme potraviny priskoro
Hoci vo svete hladuje viac ako desatina ľudí (takmer 1 miliarda), každý občan EÚ vyhodí podľa štatistických odhadov až štyri jedlá týždenne. Najčastejšou príčinou je nadmerné nakupovanie potravín. Častým dôvodom je aj to, že si konzumenti mýlia dva základné pojmy uvedené na obaloch potravín: dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby.
Rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti
Dátum spotreby sa uvádza slovami „spotrebujte do“. Je to dátum, do ktorého je možné potravinu bezpečne konzumovať. Dátumy "spotrebujte do" sú uvedené na potravinách podliehajúcich rýchlej skaze (mliečne výrobky, čerstvé mäso, čerstvé ryby a pod.).
Dátum minimálnej trvanlivosti uvádza dátum, do ktorého si potraviny pri správnom skladovaní uchovávajú svoje špecifické vlastnosti (aróma, chuť, konzistencia). Údaje "dátum minimálnej trvanlivosti" sú uvedené na širokej škále mrazených, sušených (cestoviny, ryža), konzervovaných a iných potravinách (rastlinný olej, čokoláda atď.). Aj po uvedenom dni "dátumu minimálnej trvanlivosti" je potravina bezpečná na konzumáciu za predpokladu, že sú dodržiavané návody na skladovanie a balenie nie je poškodené. Potravina však môže po čase mať zmenenú chuť, arómu, konzistenciu.
Ako znížiť plytvanie potravinami
Plytvanie potravinami nie je správne. Stačí však, aby sme si osvojili niekoľko jednoduchých pravidiel, ktoré sú kľúčom k zodpovednejšiemu nakupovaniu potravín a tým aj zníženiu množstva potravinového odpadu.
Základné pravidlo znie: Nikdy nenakupujte hladní! Dôsledkom je nadmerné nakupovanie potravín, ktoré potom nespotrebujete včas.
Ide to aj bez zvyškov
Dá sa variť bez toho, aby vám zostávali zvyšky potravín? V istých prípadoch áno. Existujú viaceré spôsoby, ako zvyšky potravín nevyhadzovať, ale ich ďalej použiť a spracovať. Ako to vyzerá v praxi, prezradia naše bezodpadové recepty.
Použitie zvyškov
Nie vždy sa dajú zvyšky potravín použiť pri varení jedál. To však neznamená, že musia skončiť v koši. Pomocou užitočných tipov a trikov zvyšky potravín perfektne využijete.