Logá, pečate a certifikáty na výrobkoch: čo presne znamenajú?

BIO, FSC® a iné: Čo presne znamenajú logá, pečate či certifikáty, ktoré sa nachádzajú na obaloch mnohých výrobkov? Pomôžeme vám zorientovať sa, aby ste v tzv. džungli log nestratili prehľad.

Rozpoznajte zodpovedné produkty na prvý pohľad

Zodpovedné produkty nájdete rýchlo a jednoducho pomocou rôznych log. Sú dôkazom toho, že produkty neobsahujú  živočíšne zložky, pri výrobe boli zohľadnené dobré životné podmienky zvierat či dodržaná ochrana životného prostredia. Existujú aj pečate, ktoré odkazujú na férové podmienky pre výrobcov v krajinách pôvodu.

Externé logá

Prehľad najdôležitejších externých log

The ASC seal

Logo Aquaculture Stewardship Council (ASC) označuje zodpovedne chované ryby a morské plody. Farmy s certifikáciou ASC musia preukázať, že pracujú ekologicky a zabezpečujú dobré a spravodlivé pracovné podmienky.

Viac na: www.asc-aqua.org

The seal "Blue Angel"

Logom Blauer Engel sú označené produkty a služby, ktoré sú obzvlášť šetrné k životnému prostrediu. Spĺňajú vysoké nároky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ako aj na použiteľnosť.

Viac na: www.blauerengel.de/en

The seal "Cotton made in Africa"

Cotton made in Africa (CmiA) je medzinárodne uznávaný štandard pre udržateľnú bavlnu z Afriky, ktorý kladie dôraz na ochranu životného prostredia, ako aj na lepšie pracovné a životné podmienky pre drobných poľnohospodárov a pracovníkov v závodoch na odzrňovanie.
Viac na: www.cottonmadeinafrica.org

The EU Organic logo

Logo EÚ-Bio je určené na označovanie potravín, ktoré boli vyrobené a kontrolované v súlade s právnymi predpismi EÚ pre ekologické poľnohospodárstvo. Logo zahŕňa ekologickú výrobu a druhovo vhodný chov zvierat.

Viac sa dočítate tu.  

The EU Ecolabel

Európska environmentálna značka EU Ecolabel sa udeľuje tovarom a službám každodennej potreby. Označuje produkty, ktoré vykazujú nižší vplyv na životné prostredie ako porovnateľné produkty.

Viac na: www.eu-ecolabel.de

The Fairtrade seal

Fairtrade mení obchod(ovanie) prostredníctvom lepších výkupných cien pre drobných rodinných farmárov, dôstojných pracovných podmienok pre zamestnancov na plantážach, ako aj prostredníctvom ochrany životného prostredia a klímy.

Viac informácií na: www.fairtrade.sk

The "Fairtrade raw material" seal

Známka FAIRTRADE pre kakao znamená, že kakao obsiahnuté vo výrobku bolo obchodované v rámci systému Fairtrade. Fairtradové družstvá dostávajú stabilné minimálne ceny a príplatok. Zakázaná je detská i akákoľvek nútená práca.
 

Viac informácií na www.fairtrade.sk/znamka

Logom FSC® sú označené výrobky z dreva a papiera, ktoré sú nezávisle certifikované podľa prísnych smerníc Forest Stewardship Councils®. Podporované je tak zodpovedné obhospodarovanie lesov na celom svete.

Viac na: fsc.org/en

Logo GGN (GLOBALG.A.P. číslo) označuje produkty, ktoré pochádzajú z fariem certifikovaných podľa medzinárodného štandardu pre zodpovedné poľnohospodárske postupy.
Viac na www.ggn.org

The GOTS seal

Global Organic Textile Standard (GOTS) zabezpečuje udržateľnú výrobu textílií v rámci dodávateľského reťazca. Od ťažby biologicky vyrobených, prírodných surovín, cez ekologicky a sociálne kompatibilnú výrobu, až po transparentné označovanie.

Viac na: www.global-standard.org

The GRS seal

Výrobky, ktoré sú certifikované podľa Global Recycled Standard (GRS), obsahujú minimálne 50 % recyklovaného materiálu a spĺňajú sociálne aj environmentálne požiadavky týkajúce sa spracovania a používania chemikálií.

 

Viac na: www.textileexchange.org/

Kaufland je členom Leather Working Group (LWG), presadzuje zodpovedné environmentálne postupy v celom dodávateľskom reťazci kože.. Viac na www.leatherworkinggroup.com

Logo Marine Stewardship Council (MSC) označuje ryby z udržateľného rybolovu. Rybolov s certifikáciou MSC zabezpečuje, že zásoby rýb sú v dobrom stave, morské prostredie je chránené a vedľajší úlovok minimalizovaný.

Viac na: www.msc.org

Logo NATRUE označuje prírodnú a organickú kozmetiku. Takéto produkty sú vyrobené zo 100 % prírodných, odvodených prírodných alebo prírodne identických zložiek.

Viac na www.natrue.org

Logo OEKO-TEX® MADE IN GREEN zaručuje vysledovateľnosť textilných produktov a ekologickú, bezpečnú a sociálne zodpovednú výrobu.

Viac na  www.madeingreen.com

The OCS seal

Logo Organic Content Standard (OCS) umožňuje zaznamenať presný podiel organického materiálu v produkte a ďalej ho sledovať vo výrobnom reťazci. Potvrdzuje použitie organickej bavlny.

Viac na: https://textileexchange.org

Non GMO logo

Logo GMO Free označuje potraviny, ktoré neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky až do limitu stanovenia 0,1 % na zložku.

Viac na: www.og-info.org

Pečať PEFC

Pečaťou PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) sú označené výrobky z dreva a papiera, ktoré pochádzajú z lesov obhospodarovaných udržateľným spôsobom.

 

Viac informácií na www.pefc.org

The "Rainforest Alliance Certified" seal

Logo Rainforest Alliance Certified sa udeľuje kakau, káve, čaju, citrusovým plodom alebo banánom, ktoré sa pestujú s ohľadom na ekologické, sociálne a ekonomické požiadavky.

Viac na: www.rainforest-alliance.org

Pečať Recycled Claim Standard

Pečaťou RCS (Recycled Claim Standard) sú označené výrobky, ktoré obsahujú minimálne 5 % recyklovaného materiálu.

Viac informácií na www.recycledclaim.org

The SAFE seal

Logo SAFE amerického inštitútu Earth Island Institute certifikuje produkty z lovu tuniakov, pri ktorom nehrozí chytenie delfínov do siete.

Viac na: www.delphinschutz.org

Textilné vlákno SEACELL sa získava z morských rias, je úplne biologicky odbúrateľné a vyrába sa ekologicky.

Viac na www.smartfiber.de

Logo Sustainable Cleaning označuje čistiace prostriedky, ktoré spĺňajú vysoké štandardy environmentálnej bezpečnosti, minimalizujú odpad a poskytujú jasné a transparentné informácie o udržateľnejšom používaní.

Viac na: www.cleanright.eu

The V-LABEL

Logo V-Label označuje vegetariánske alebo vegánske produkty. Vegánske produkty neobsahujú žiadne živočíšne zložky ani pomocné látky pri spracovaní, ako sú mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky.

Viac na: www.v-label.eu/sk

Logo Veganblume anglickej organizácie Vegan Society identifikuje produkty, ktoré neobsahujú živočíšne zložky, a preto sú vhodné pre vegánsky životný štýl.

Viac na: www.vegansociety.com

Logo YKK NATULON® zaručuje, že časti zipsu sú vyrobené z recyklovaného materiálu.
Viac na www.ykkdigitalshowroom.com/en/


Interné logá

Prehľad vlastných log Kauflandu

Logo: Rozhodujú činy

Aj my v Kauflande si želáme, aby bol svet o niečo lepší a krajší. Preto sa už dlhšiu dobu angažujeme napríklad v oblasti potravín z trvalo udržateľného poľnohospodárstva, prispievame k ochrane životného prostredia, klímy a ohrozených druhov. Naše aktivity zastrešuje motto "Rozhodujú činy".

Zistite viac na kaufland.sk/rozhoduju-ciny.

Označenie „Balené zodpovedne“

Logom „Balené zodpovedne“ označujeme naše optimalizované obaly. Pri takto označených obaloch musí byť napríklad Recyklovateľnosť minimálne 80 %1.

Viac na kaufland.sk/balene-zodpovedne

Logo: Receptúra bez mikroplastov

Prostredníctvom loga „Receptúra bez mikroplastov“  informujeme, že výrobok neobsahuje žiadne mikroplasty. Logo sa vzťahuje na receptúru konkrétnych výrobkov, nie na obalové či nosné materiály, ako napríklad utierky alebo podložky.

Viac informácií na kaufland.sk/mikroplasty

Informácie o triedení

Na vybraných kompozitných obaloch našich privátnych značiek uvádzame informácie o triedení. Tieto vysvetľujú, ako správne vytriediť a likvidovať jednotlivé zložky obalu.

Viac na kaufland.sk/balene-zodpovedne

Logo: Bez obalu

Logom "Bez obalu" sú označené výrobky z oddelenia ovocia a zeleniny, ktoré sú ponúkané bez obalu. Logo sa používa výhradne iba v komunikácii.

Všetky naše produkty, pri ktorých sme pomocou nových technológií znížili spotrebu vody, spoznáte podľa loga „Úspora vody“. Týmto spôsobom robíme opatrenia na úsporu vody transparentné.

Zistite viac o úspore vody.

Označenie „Opakovane použiteľné“

Logom „Opakovane použiteľné“ označujeme nepotravinové výrobky, ktoré sú určené na opakované použitie. Používa sa len v komunikácii a nie je zobrazené na výrobkoch.

Označenie "bez usmrcovania kuriatok"

Toto logo označuje výrobky našich vlastných značiek obsahujúce vajíčka, pri produkcii ktorých neboli usmrcované jednodňové kohútiky.

Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Textilná výroba
Udržateľný textil

Zodpovedné zaobchádzanie s ľuďmi a prírodou je pre nás samozrejmosťou aj v textilnej výrobe. Preto aj v tejto oblasti čoraz viac využívame ekologické procesy a sociálne štandardy. V záujme podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia napríklad neustále rozširujeme náš certifikovaný sortiment.

Chov zvierat
Chov hospodárskych zvierat

Svedomito pristupujeme k životným podmienkam zvierat, čím sa zaručujeme za zodpovednú výrobu živočíšneho pôvodu. Dôležité v tejto otázke je najmä vylúčenie týrania zvierat v rámci ich chovu a doplnenie sortimentu o produkty z takého chovu, ktorý dbá na optimálne podmienky zvierat.

Ryby
Ryby

Náš pestrý a trvalo udržateľný sortiment rýb vyberáme podľa prísnych smerníc. V rámci zodpovedného konania venujeme pozornosť množstvu rýb v moriach a nepredávame veľmi ohrozené druhy. Všimnite si pečať trvalej udržateľnosti pri svojom najbližšom nákupe!