Logá, pečate a certifikáty na výrobkoch: čo presne znamenajú?

BIO, FSC® a iné: Čo presne znamenajú logá, pečate či certifikáty, ktoré sa nachádzajú na obaloch mnohých výrobkov? Pomôžeme vám zorientovať sa, aby ste v tzv. džungli log nestratili prehľad.

Rozpoznajte zodpovedné produkty na prvý pohľad

Zodpovedné produkty nájdete rýchlo a jednoducho pomocou rôznych log. Sú dôkazom toho, že produkty neobsahujú  živočíšne zložky, pri výrobe boli zohľadnené dobré životné podmienky zvierat či dodržaná ochrana životného prostredia. Existujú aj pečate, ktoré odkazujú na férové podmienky pre výrobcov v krajinách pôvodu.

Externé logá

Prehľad najdôležitejších externých log

asc logo

Logo Aquaculture Stewardship Council (ASC) označuje zodpovedne chované ryby a morské plody. Farmy s certifikáciou ASC musia preukázať, že pracujú ekologicky a zabezpečujú dobré a spravodlivé pracovné podmienky.

Viac na: www.asc-aqua.org

BLUE ANGEL

Logom Blauer Engel sú označené produkty a služby, ktoré sú obzvlášť šetrné k životnému prostrediu. Spĺňajú vysoké nároky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci ako aj na použiteľnosť.

Viac na: www.blauer-engel.de

The seal "Cotton made in Africa"

Cotton made in Africa (CmiA) je medzinárodne uznávaný štandard pre udržateľnú bavlnu z Afriky, ktorý kladie dôraz na ochranu životného prostredia, ako aj na lepšie pracovné a životné podmienky pre drobných poľnohospodárov a pracovníkov v závodoch na odzrňovanie.
Viac na: www.cottonmadeinafrica.org

The "Cradle to Cradle" seal

Cradle to Cradle Certified® je celosvetovo uznávaný štandard pre bezpečnejšie a udržateľnejšie produkty, ktoré sú vhodné pre obehové hospodárstvo.

Viac na: www.c2ccertified.org/

Logo Bioland

Hodnotné bio produkty z Nemecka a Južného Tirolska. Bioland znamená progresívne poľnohospodárstvo šetrné ku klíme a rešpekt k zvieratám a ľuďom. Poľnohospodári sa starajú o zdravie pôdy, čistú podzemnú vodu a vysokú úroveň biodiverzity.
Viac na www.bioland.de

STANDARD 100 by OEKO-TEX®

Pečať STANDARD 100 by OEKO-TEX® majú textilné výrobky, ktorých zložky boli testované na škodlivé látky a sú zdravotne neškodné.

Viac na www.oeko-tex.com/standard100

The GOTS seal

Global Organic Textile Standard (GOTS) zabezpečuje udržateľnú výrobu textílií v rámci dodávateľského reťazca. Od ťažby biologicky vyrobených, prírodných surovín, cez ekologicky a sociálne kompatibilnú výrobu, až po transparentné označovanie.

Viac na: www.global-standard.org

The EU Organic logo

Logo EÚ-Bio je určené na označovanie potravín, ktoré boli vyrobené a kontrolované v súlade s právnymi predpismi EÚ pre ekologické poľnohospodárstvo. Logo zahŕňa ekologickú výrobu a druhovo vhodný chov zvierat.

Viac na: www.ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/organic-farming/organic-logo

The EU Ecolabel

Európska environmentálna značka EU Ecolabel sa udeľuje tovarom a službám každodennej potreby. Označuje produkty, ktoré vykazujú nižší vplyv na životné prostredie ako porovnateľné produkty.

Viac na: www.eu-ecolabel.de

The Fairtrade seal

Fairtrade znamená lepšie výkupné ceny pre malých rodinných farmárov a dôstojné pracovné podmienky pre zamestnancov na plantážach v rozvojových a rozvíjajúcich sa krajinách.

Viac na: www.fairtrade-slovensko.sk

Fairtrade kakao logo

Známka Fairtrade pre surovinu kakao: Pestovatelia kakaa môžu ďalší podiel svojej produkcie predávať v rámci systému Fairtrade. To vedie k zlepšeniu ich životných a pracovných podmienok, ako aj k udržateľnejšiemu spôsobu pestovania.

Viac na: www.fairtrade-slovensko.sk

FSC logo

Logom FSC® sú označené výrobky z dreva a papiera, ktoré sú nezávisle certifikované podľa prísnych smerníc Forest Stewardship Councils®. Podporované je tak zodpovedné obhospodarovanie lesov na celom svete.

Viac na: fsc.org/en

Non GMO logo

Logo GMO Free označuje potraviny, ktoré neobsahujú žiadne geneticky modifikované zložky až do limitu stanovenia 0,1 % na zložku.

Viac na: www.og-info.org

The "Rainforest Alliance Certified" seal

Logo Rainforest Alliance Certified sa udeľuje kakau, káve, čaju, citrusovým plodom alebo banánom, ktoré sa pestujú s ohľadom na ekologické, sociálne a ekonomické požiadavky.

Viac na: www.rainforest-alliance.org

Logo NATRUE označuje prírodnú a organickú kozmetiku. Takéto produkty sú vyrobené zo 100 % prírodných, odvodených prírodných alebo prírodne identických zložiek.

Viac na www.natrue.org

Oeko-Tex-Seal

Logo MADE IN GREEN by OEKO-TEX® zaručuje vysledovateľnosť textilných produktov a ekologickú, bezpečnú a sociálne zodpovednú výrobu.

Viac na  www.madeingreen.com

MSC logo

Logo Marine Stewardship Council (MSC) označuje ryby z udržateľného rybolovu. Rybolov s certifikáciou MSC zabezpečuje, že zásoby rýb sú v dobrom stave, morské prostredie je chránené a vedľajší úlovok minimalizovaný.

Viac na: www.msc.org

The OCS seal

Logo Organic Content Standard (OCS) umožňuje zaznamenať presný podiel organického materiálu v produkte a ďalej ho sledovať vo výrobnom reťazci. Potvrdzuje použitie organickej bavlny.

Viac na: https://textileexchange.org

The SAFE seal

Logo SAFE amerického inštitútu Earth Island Institute certifikuje produkty z lovu tuniakov, pri ktorom nehrozí chytenie delfínov do siete.

Viac na: www.delphinschutz.org

pečať UTZ

Logo UTZ sa udeľuje káve a čaju z trvalo udržateľnej produkcie. Poslaním UTZ je vytvoriť svet, v ktorom je udržateľná výroba štandardom.

Viac na: https://utz.org

The GRS seal

Produkty certifikované podľa Global Recycled Standard (GRS) obsahujú recyklovaný materiál. Logo GRS sa môže použiť, ak produkty obsahujú najmenej 50 % recyklovaného materiálu.

Viac na: www.textileexchange.org/

V-LABEL

Logo V-Label označuje vegetariánske alebo vegánske produkty. Vegánske produkty neobsahujú žiadne živočíšne zložky ani pomocné látky pri spracovaní, ako sú mäso, ryby, vajcia a mliečne výrobky.

Viac na: www.v-label.eu/sk

Pečať Veganblume

Logo Veganblume anglickej organizácie Vegan Society identifikuje produkty, ktoré neobsahujú živočíšne zložky, a preto sú vhodné pre vegánsky životný štýl.

Viac na: www.vegansociety.com

Logo Sustainable Cleaning

Logo Sustainable Cleaning označuje čistiace prostriedky, ktoré spĺňajú vysoké štandardy environmentálnej bezpečnosti, minimalizujú odpad a poskytujú jasné a transparentné informácie o udržateľnejšom používaní.

Viac na: www.cleanright.eu


Interné logá

Prehľad vlastných log Kauflandu

Logo: Rozhodujú činy

Aj my v Kauflande si želáme, aby bol svet o niečo lepší a krajší. Preto sa už dlhšiu dobu angažujeme napríklad v oblasti potravín z trvalo udržateľného poľnohospodárstva, prispievame k ochrane životného prostredia, klímy a ohrozených druhov. Naše aktivity zastrešuje motto "Rozhodujú činy".

Zistite viac na kaufland.sk/rozhoduju-ciny.

Označenie „Balené zodpovedne“

Logom „Balené zodpovedne“ označujeme naše optimalizované obaly. Pri takto označených obaloch musí byť napríklad Recyklovateľnosť minimálne 80 %1.

Viac na kaufland.sk/balene-zodpovedne

Logo: Receptúra bez mikroplastov

Vďaka logu „Receptúra bez mikroplastov“ môžete pri nákupoch na prvý pohľad rozpoznať, či naše výrobky mikroplasty obsahujú alebo nie. Logo sa vzťahuje na receptúry príslušných výrobkov, nie na obal alebo nosný materiál, ako sú utierky alebo vatové tampóny.

Viac na kaufland.sk/mikroplasty

Informácie o triedení

Na vybraných kompozitných obaloch našich privátnych značiek uvádzame informácie o triedení. Tieto vysvetľujú, ako správne vytriediť a likvidovať jednotlivé zložky obalu.

Viac na kaufland.sk/balene-zodpovedne

Označenie „Opakovane použiteľné“

Logom „Opakovane použiteľné“ označujeme nepotravinové výrobky, ktoré sú určené na opakované použitie. Používa sa len v komunikácii a nie je zobrazené na výrobkoch.

Logo: CO2 Klimaticky neutrálne

Týmto logom označujeme naše klimaticky neutrálne produkty. Našim zákazníkom zároveň umožňujeme lepšie porozumieť téme klimatickej neutrality a dozvedieť sa viac o certifikovaných projektoch na ochranu klímy, prostredníctvom ktorých kompenzujeme nevyhnutne vyprodukované emisie CO2.

Zistite viac o našich klimaticky neutrálnych produktoch

Logo: Bez obalu

Toto logo označuje produkty z oddelenia ovocia a zeleniny a používa sa len pri komunikácii a nie na produkte.

Všetky naše produkty, pri ktorých sme pomocou nových technológií znížili spotrebu vody, spoznáte podľa loga „Úspora vody“. Týmto spôsobom robíme opatrenia na úsporu vody transparentné.

Zistite viac o úspore vody.

Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Textilná výroba
Udržateľný textil

Zodpovedné zaobchádzanie s ľuďmi a prírodou je pre nás samozrejmosťou aj v textilnej výrobe. Preto aj v tejto oblasti čoraz viac využívame ekologické procesy a sociálne štandardy. V záujme podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia napríklad neustále rozširujeme náš certifikovaný sortiment.

Chov zvierat
Chov hospodárskych zvierat

Svedomito pristupujeme k životným podmienkam zvierat, čím sa zaručujeme za zodpovednú výrobu živočíšneho pôvodu. Dôležité v tejto otázke je najmä vylúčenie týrania zvierat v rámci ich chovu a doplnenie sortimentu o produkty z takého chovu, ktorý dbá na optimálne podmienky zvierat.

Ryby
Ryby

Náš pestrý a trvalo udržateľný sortiment rýb vyberáme podľa prísnych smerníc. V rámci zodpovedného konania venujeme pozornosť množstvu rýb v moriach a nepredávame veľmi ohrozené druhy. Všimnite si pečať trvalej udržateľnosti pri svojom najbližšom nákupe!