Čerstvé hlavičky

Čerstvé ovocie a zelenina zohrávajú významnú rolu v jedálničku každého človeka a majú veľký vplyv na vývoj detského organizmu. Zabezpečiť ich pravidelný prísun však nemusí byť pre každého rodiča jednoduché. Rozhodli sme sa preto pomôcť a v roku 2018 sme spustili prvý ročník projektu Čerstvé hlavičky, cieľom ktorého je pozitívne vplývať na stravovacie návyky detí už od raného veku.
 
Každý rok hľadáme partnerské základné školy pre každú našu predajňu, z ktorej žiakom pravidelne poskytujeme čerstvé ovocie a zeleninu počas celého nasledujúceho školského roka. Od roku 2022 je projekt otvorený nielen pre základné, ale aj pre materské školy.

 

Projekt má záštitu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Čerstvé hlavičky napomáhajú k motivovaniu a vzdelávaniu detí v téme zdravej výživy. Umožňujú im spoznať nové exotické druhy ovocia, napr. mango alebo hurmikaki. Deti spoločne objavujú a zvykajú si na chute, ktoré doposiaľ nepoznali. Vďaka pravidelnosti si zároveň vytvárajú zdravý návyk a pozitívne asociácie k čerstvému ovociu a zelenine. Projektom sú ovplyvnení nielen samotní školáci, ale aj pedagógovia a rodičia detí, ktorí sa aktívne zapájajú nielen pri hlasovaní, ale aj na zapojenie samotnej školy do projektu mnohokrát vyzývajú práve rodičia. Riaditelia základných škôl zas pozorujú zvýšenú konzumáciu ovocia a zeleniny u svojich žiakov. Deti si z domu nosia na desiatu viac ovocia a zeleniny.

Ako to funguje?

Košík plný ovocia a pracovných zošitov ,,Úlohy na zahryznutie"

Raz ročne vyzývame všetky základné, od roku 2022, už aj materské školy, na zapojenie sa do projektu. V tejto fáze, tzv. fáza registrácie, majú školy a škôlky šancu jednoducho sa zaregistrovať do projektu a súťažiť tak o výhru v podobe pravidelnej nádielky ovocia a zeleniny. Každá škola a škôlka sa registruje ku konkrétnej predajni Kaufland, ktorá jej v prípade výhry bude poskytovať raz týždenne ovocie a zeleninu. O tom, ktoré školy a škôlky sa stanú víťaznými, rozhodne verejnosť hlasovaním v tzv. fáze hlasovania. Hlasovanie prebieha na webstránke www.cerstvehlavicky.sk a hlasovať môže každý, kto sa na stránke zaregistruje. Aby sme zabezpečili rovnaké šance pre všetky školy a škôlky, zohľadňujeme ich veľkosť. To znamená, že hlasy sa delia počtom detí danej školy alebo škôlky. Vyhrávajú školy a škôlky s najväčším počtom prepočítaných hlasov k danej predajni. Počet víťazných škôl a škôlok závisí od počtu predajní Kaufland – ku každej predajni hľadáme jednu základnú a jednu materskú školu. S výhernými školami a škôlkami sa uzatvára zmluva, na základe ktorej si raz týždenne počas celého školského roka vyzdvihujú z partnerskej predajne Kaufland, čerstvé ovocie a zeleninu pre svojich žiakov.
Máte otázky k projektu? Kontaktujte nás na cerstvehlavicky@kaufland.sk

Zoznam víťazných škôl pre školský rok 2023/2024 je dostupný tu.

 

Viac o projekte sa dozviete na:

Nielen ovocie a zelenina

Projekt Čerstvé hlavičky je naším pilotným projektom v oblasti zdravej výživy. Okrem poskytovania ovocia a zeleniny sa snažíme ísť o krok ďalej a vyvíjame rôzne kroky a aktivity čo sa týka vzdelávania detí v oblasti zdravého stravovania.

Počas školského roka dostávajú školy informačné materiály v podobe čerstvých Newslettrov, ktoré obsahujú nielen zaujímavosti o ovocí alebo zelenine, ale aj tipy na úlohy a radu odborníčky. Pre žiakov škôl zapojených v školskom roku 2021/2022 sme v spolupráci s o.z. Skutočne zdravá škola pripravili pracovné zošity s rôznymi  úlohami, aby spoznali odkiaľ jedlo pochádza, aká je jeho hodnota a čo si pri jeho kúpe treba všímať.

Stiahnite si pracovné zošity plné zdravých úloh:

Pracovné zošity ,,Úlohy na zahryznutie"

Taktiež sme pripravili súťaž na tému "Ukáž, ako zdravo žiješ, a vyhraj", v rámci ktorej bolo úlohou žiakov vyzobraziť tému kreatívnym spôsobom. Výhrou pre 5 škôl boli edukatívne webináre zamerané na tému dôležitosti zdravej výživy a tému poruchy príjmu potravy. Webináre boli realizované naším partnerom o.z. Skutočne zdravá škola, s ktorým v týchto témach dlhodobo spolupracujeme. Našou ambíciou je spoločne prispieť k budovaniu zdravších stravovacích návykov u detí a implementovať ich do ich každodenného života.


Pri príležitosti medzinárodného dňa biodiverzity, sme pre našich školákov pripravili súťaž o 5 hmyzích hotelov. Pod sloganom "Nenechajte si uletieť šancu získať hmyzí hotel" mali žiaci kreatívnym spôsobom znázorniť čo si predstavujú pod pojmom opeľovače a ktoré potraviny by nemohli jesť, ak by opeľovače neboli. Touto aktivitou sme chceli v deťoch vzbudiť zvedavosť a záujem o to, že príroda a jej rozmanitosť zohrávajú neoddeliteľnú súčasť aj pri potravinách, a
predovšetkým pri čerstvom ovocí a zelenine, ktoré sa na náš stôl dostávajú aj vďaka opeľovačom.

Fotografie zo súťaže ,,Ukáž, ako zdravo žiješ"
Fotografie zo súťaže ,,Ukáž, ako zdravo žiješ"
Fotografie to súťaže ,,Ukáž, ako zdravo žiješ"
Fotografie zo súťaže ,,Ukáž, ako zdravo žiješ"
Fotografie zo súťaže ,,Ukáž, ako zdravo žiješ"
Fotografie zo súťaže ,,Ukáž, ako zdravo žiješ"

Grantový program pre školské jedálne

Grantový program pre školské jedálne, sme poskytli školám zapojeným do projektu ako unikátnu príležitosť získať analýzu školskej jedálne a odborné poradenstvo. Cieľom bolo porovnanie súčasného stavu prípravy pokrmov v jedálni s najnovšou revíziou MSN a receptúr pre školské stravovanie, ako aj s ďalšími odporúčaniami. Súčasťou boli aj odporúčania a odborné rady pre ďalšie fungovanie. Grantový program bol organizovaný v spolupráci s Nadačným fondom Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu, a naším partnerom v oblasti vzdelávania a zlepšovania stravovania detí na školách, Skutočne zdravou školou.  

Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Zdravá výživa
Logo Kaufland za zdravú výživu

Zdravá výživa je v živote človeka kľúčová a tvorí neoddeliteľnú súčasť zdravého životného štýlu. Na kvalitu nášho života vo významnej miere vplýva práve pestrá a vyvážená strava, rovnako však aj dostatok pohybovej aktivity, predovšetkým na čerstvom vzduchu a v nezanedbateľnej miere aj celkové pozitívne nastavenie mysle a postoj k životu.

Nutri-
score
Nutriscore

Za účelom uľahčenia výberu potravín pre zdravú a vyváženú stravu, uvádzame na našich vybraných výrobkoch dobrovoľné označenie výživovej hodnoty Nutri-Score. V blízkej budúcnosti budú v Kauflande logom Nutri-Score označené výrobky našich privátnych značiek K-Bio a K-take it Veggie.

Veggie
Veggie

Pod našou privátnou značkou „K-take it veggie“ ponúkame veľký výber lahodných vegánskych a vegetariánskych výrobkov. Sú označené pečaťou V-label, v mnohých prípadoch aj v Bio kvalite. Prídete im na chuť aj vy?

Stop plytvaniu
Nevzhľadná zelenina stále vhodná na konzumovanie

Hoci potraviny tvoria jednu z najväčších položiek našich rodinných rozpočtov, v Európskej Únii skončí v koši cca 88 miliónov ton potravín ročne. Rovnako alarmujúca je skutočnosť, že väčšina vyhodených potravín by sa dala ešte skonzumovať.

 

Regio-
nálne
Regionálny sortiment

Projekt podpory lokálnych producentov umožňuje obohatiť našu ponuku typickými výrobkami jednotlivých regiónov. Ide o dodávateľov, ktorí sú z dôvodu menších výrobných kapacít schopní dodávať svoje produkty len na zopár predajní v ich okolí.

Bio
Bio

V našom sortimente nájdete biovýrobky vo všetkých produktových a cenových kategóriách. Výrobky z ekologickej produkcie sa týmto snažíme sprístupniť každému zákazníkovi.

Pečate
Zakazník s telefónom v ruke

BIO, FSC® a iné: Čo presne znamenajú logá, pečate či certifikáty, ktoré sa nachádzajú na obaloch mnohých výrobkov? Pomôžeme vám zorientovať sa.

Menej
Redukcia soli, cukru a tuku

Redukcia soli, cukru a tuku

Zdravá strava je pre mnohých ľudí čoraz dôležitejšia. Samozrejme, to plne podporujeme. Od roku 2015 znižujeme soľ, cukor a tuky v produktoch našich privátnych značiek. Zdravšie jedlo plné chuti – to je náš cieľ.

Bez GMO
Bez GMO

Naša priorita: transparentnosť. Preto neustále rozširujeme sortiment živočíšnych produktov vlastnej značky s pečaťou „GMO-free“. Takto vždy viete, čo máte naservírované na tanieri.