U nás je udržateľnosť v móde

Zodpovedné zaobchádzanie s ľuďmi a prírodou je pre nás samozrejmosťou aj v textilnej výrobe. Preto aj v tejto oblasti čoraz viac využívame ekologické procesy a sociálne štandardy.

V záujme podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia napríklad neustále rozširujeme náš certifikovaný sortiment. Okrem toho existujú aj ďalšie opatrenia, ako pripojenie sa k Detox-záväzku alebo používanie udržateľných pracovných odevov. Týmto spôsobom zaručíme vždy udržateľnú kvalitu pre našich zákazníkov.

Detox

Ekologické výrobné normy pre textil

Matka vešia bielizeň na šnúru so svojím dieťaťom

V roku 2011 začal Greenpeace globálnu Detox-kampaň na podporu prehodnotenia módneho priemyslu. Do kampane sme sa zapojili v decembri 2015 a odvtedy neustále znižujeme používanie chemikálií škodlivých životnému prostrediu pri výrobe odevov, bytového textilu a obuvi. Zároveň zvyšujeme kvalitu a bezpečnosť našich výrobkov.

Detox-záväzok

Odkedy sme sa pripojili k Detox-záväzku  od Greenpeace, neúnavne pracujeme na našom cieli „Detox na nule“, tzn. žiadne chemikálie škodlivé pre ľudí alebo životné prostredie vo výrobnom procese textilu a obuvi.

Doteraz sme sa k tomuto cieľu výrazne priblížili. Už dnes upúšťame od väčšiny škodlivých znečisťujúcich látok vrátane chemickej skupiny AP / APEO. Okrem toho je čoraz viac našich textílií vyrábaných z organickej bavlny s certifikátom GOTS.

Je samozrejmé, že budeme pokračovať v našom záväzku ekologickej textilnej výroby. Pritom zohľadníme viac ako len oblasť hospodárenia s chemikáliami a budeme pracovať na komplexnej ochrane životného prostredia - od vody a pôdy, cez biodiverzitu, až po klímu. „Detox na nule“ zostane naším hlavným cieľom, na ktorom pracujeme s našimi partnermi po celom svete.

Viac informácií o kampani Detox nájdete na webovej stránke greenpeace.de . Prípadne sa môžete tiež pozrieť na náš „Detox-záväzok“ a „Zoznam obmedzených látok vo výrobe“ (v angličtine).

Detox-záväzok (pdf, v anglickom jazyku)
Kaufland Greenpeace Detox Commitment (0.7 MB)
Zoznam obmedzených látok vo výrobe (pdf, v anglickom jazyku)
Kaufland-MRSL-Textiles & Shoes_201803_final (0.3 MB)
Zoznam obmedzených látok vo výrobe (pdf, v anglickom jazyku)
Kaufland Greenpeace Detox Commitment (0.7 MB)

Detox-správa

Od roku 2016 podávame vo výročných správach informácie o tom, aké opatrenia sme už implementovali, aby sme dosiahli ciele našich Detox-záväzkov. V našej správe o pokroku Detox 2019/2020 vám poskytneme prehľad míľnikov, ktoré sme doteraz dosiahli, a cieľov, ktoré budeme naďalej sledovať.

Detox-správa 2019/2020: záverečná správa (pdf, v nemeckom jazyku)
Kaufland-Detox-Report (1.6 MB)
Detox-správa 2018 (pdf, v nemeckom jazyku)
Kaufland_Detox_Report_2018 (4.4 MB)
Detox-správa 2017 (pdf, v anglickom jazyku)
kaufland Detox Report 2017 (2.0 MB)
Detox-správa 2016 (pdf, v anglickom jazyku)
kaufland-detox-report-2016-en (8.7 MB)

Prezradíme, odkiaľ pochádzajú výrobky našich vlastných značiek

Transparentnosť je pre nás veľmi dôležitá. Preto sa netajíme pôvodom výrobkov našich vlastných značiek.

Prehľad ukazuje, kto sú naši strategicky dôležití dodávatelia a odkiaľ pochádzajú naše vlastné značky rozličného nepotravinového sortimentu, textilu a obuvi. Prehľad sa každoročne aktualizuje.Udržateľné pracovné oblečenie

Férové ​​oblečenie pre našich zamestnancov

Ako zodpovedná spoločnosť podporujeme udržateľnosť v mnohých oblastiach. Dôležitú úlohu tu zohráva aj naše oblečenie pre zamestnancov. Od októbra 2017 preto dostávajú naši zamestnanci v predajniach úplne nové oblečenie – veľká časť kolekcie je vyrobená z organickej Fairtrade bavlny s certifikátom GOTS.

V prvom kroku bude vydaných 2,4 milióna udržateľných odevov. Tým pádom sme najväčším svetovým odberateľom fairtradovej bavlny na oblečenie pre zamestnancov.

Téma udržateľnosti je pre nás veľmi dôležitá a má nesmierny význam, najmä pokiaľ ide o environmentálne a sociálne normy v dodávateľskom reťazci. Iveta Hollá, vedúca Corporate Social Responsibility (CSR) v Kauflande

Udržateľné materiály

Udržateľné alternatívy v textilnej výrobe

Neustále hľadáme nové, inovatívne a udržateľné materiály, aby si naši zákazníci mohli aj v rámci sortimentu oblečenia vybrať udržateľné produkty. Počas rozličných týždenných akcií ponúkame zákazníkom textílie z nasledovných materiálov:

YKK NATULON® Recyklované zipsy

Logo YKK NATULON

Skratka YKK znamená Yoshida Kogyo Kabushikikaisa – je to názov japonského výrobcu zipsových riešení. Výrobca YKK sa zaviazal vykonávať obchodné aktivity v súlade so životným prostredím. Vo všetkých oblastiach obchodnej činnosti – od vývoja až po produkciu, pri likvidácii odpadu aj recyklácii – dodržiava japonský výrobca ekologické aspekty, ktoré prispievajú k ochrane prírody. Takmer všetky produkty výrobcu YKK spĺňajú predpísaný STANDARD 100 od OEKO TEX®. Vybrané produkty v našom sortimente obsahujú NATULON® zipsy z recyklovaného materiálu. Prednostne ide hlavne o pásik zipsu, ktorý je vyhotovený z recyklovaného plastu (PET). Tieto produkty spoznáte podľa sivej šesťhrannej pečate.

Ďalšie informácie nájdete na stránke www.ykkdigitalshowroom.com/en/

Textílie z konope – vegánske, ekologické a udržateľné

Textil z konope

Konope je výnosná a udržateľná surovina na výrobu textílií. Konope je navyše odolné voči škodcom, a tak nie je pri jeho pestovaní potrebné aplikovať pesticídy, insekticídy či herbicídy. Použiť sa dá celá rastlina, čím je odpad redukovaný na minimum – je biologicky rozložiteľný a neznečisťuje životné prostredie.


Pečate pre udržateľný textil

 Spoliehame sa na medzinárodne uznávané štandardy

Cotton made in Africa (CmiA)

Logo Cotton made in Africa

Cotton made in Africa (CmiA)

Spravodlivosť k ľuďom a životnému prostrediu - pre nás samozrejmosť. Preto ako partner spoločnosti Cotton made in Africa (Bavlna vyrobená v Afrike, skratka: CmiA)  podporujeme udržateľné pestovanie bavlny v Afrike. CmiA je medzinárodne uznávaný štandard a iniciatíva AID BY TRADE FOUNDATION (Nadácia pomoci pri obchodovaní). Od roku 2005 sa CmiA zaviazala k ochrane životného prostredia a zlepšovaniu životných a pracovných podmienok drobných poľnohospodárov a pracovníkov v Afrike.

Tri základné prvky štandardu CmiA:

 • Ľudia: CmiA podporuje drobných poľnohospodárov a angažuje sa v oblasti rodovej rovnosti, dôstojného zamestnania a práv detí.
 • Planéta: CmiA chráni pôdu, vodu, biodiverzitu, životné prostredie a klímu. Okrem toho sú zamedzované geneticky modifikované organizmy a znižované negatívne účinky ochrany rastlín.
 • Prosperita: CmiA uľahčuje prístup k vysoko kvalitným zdrojom, zvyšuje produktivitu a  kvalitu vlákien.

S našimi výrobkami s pečaťou Cotton made in Africa (Bavlna vyrobená v Afrike) významne prispievame k podpore udržateľného pestovania bavlny a ochrany životného prostredia v Afrike. Viac informácií  na www.cottonmadeinafrica.org

Global Recycled Standard (GRS)

Logo Global Recycled Standard

Global Recycled Standard (GRS)

Odpad je možné znížiť jeho recykláciou a opätovným použitím. Preto veľa našich výrobkov nesie pečať GRS (Global Recycled Standard). Pomocou GRS dokážeme zaznamenať presný podiel recyklovaných materiálov vo výrobku a sledovať ich vo výrobnom reťazci. Okrem toho tieto výrobky spĺňajú sociálne a ekologické požiadavky s ohľadom na spracovanie a používanie chemikálií.

Pečať je možné použiť, ak výrobok obsahuje najmenej 50 % recyklovaného materiálu. Naše požiadavky však prevyšujú tieto štandardy, preto vždy nastavujeme percento recyklovaného materiálu čo najvyššie.

Ďalšie informácie sú k dispozícii na www.textileexchange.org

OEKO-TEX® MADE IN GREEN

Logo OEKO-TEX® MADE IN GREEN

OEKO-TEX® MADE IN GREEN

Cieľom štandardu OEKO-TEX® MADE IN GREEN je zabezpečiť dosledovanie produktov prostredníctvom ich jednoznačného ID alebo QR kódu. Tieto produkty sú testované na škodlivé látky podľa smerníc OEKO-TEX® a vyrobené udržateľne, čiže s ohľadom na životné prostredie a sociálnu zodpovednosť. Preto je nevyhnutná transparentnosť všetkých procesov výroby textilu v rámci dodávateľského reťazca. Predpokladom pre štandard MADE IN GREEN je certifikácia výrobku podľa STANDARD 100 od OEKO-TEX®. Aby sa zabezpečilo, že textil bol vyrobený procesmi šetrnými k životnému prostrediu v sociálne prijateľných pracovných podmienkach, musia mať výrobné zariadenia certifikát STeP by OEKO-TEX®.

Pečať OEKO-TEX® MADE IN GREEN teda znamená:

 • výrobu šetrnú k životnému prostrediu
 • bezpečnosť produktu a spotrebiteľa
 • spoločenskú zodpovednosť a bezpečnosť na pracovisku
 • možnosť dosledovania a transparentnosť dodávateľských reťazcov

Viac informácií sa dozviete na www.madeingreen.com

Leather Working Group

Logo Seal leather working group

Kaufland je členom iniciatívy Leather Working Group (LWG) – verejnoprospešnej organizácie, ktorá je zodpovedná za poprednú celosvetovú environmentálnu certifikáciu v kožiarskom priemysle. Skupina LWG združuje viac ako 1300 členov z celého kožiarskeho dodávateľského reťazca.
Od roku 2005 pracuje skupina LWG na vývoji osvedčených enviromentálnych postupov v kožiarskom priemysle a vytvára normy na ich kontinuálne zlepšovanie. Ďalšie informácie nájdete na stránke: www.leatherworkinggroup.com.

Recycled Claim Standard (RCS)

Pečaťou RCS (Recycled Claim Standard) sú označené výrobky, ktoré obsahujú minimálne 5 % recyklovaného materiálu. Každý stupeň výroby musí byť certifikovaný zodpovedajúcim  spôsobom, začínajúc recykláciou a končiac posledným predajcom.

Ciele RCS sú:

 • primárnym cieľom je zvýšiť používanie recyklovaných materiálov
 • zosúladenie definícií recyklácie vo viacerých aplikačných procesoch
 • dosledovateľnosť recyklovaných vstupných materiálov
 • poskytnúť spotrebiteľom nástroj na prijímanie fundovaných rozhodnutí
 • zabezpečiť skutočnú recykláciu materiálov a ich použitie v konečnom produkte
Pečať RCS 100

Pečaťou RCS 100 (Recycled Claim Standard 100) sú označené výrobky, ktoré obsahujú minimálne 95 % recyklovaného materiálu.

Viac informácií na www.recycledclaim.org.

Pečať RCS blended


Pečaťou RCS blended (Recycled Claim Standard blended) sú označené výrobky, ktoré obsahujú minimálne od 5 % do 94 % recyklovaného materiálu.

Viac informácií na www.recycledclaim.org.

Organic Content Standard (OCS)  

Čím väčší podiel ekologického materiálu vo výrobku, tým lepšie pre životné prostredie. S Organic Content Standard 100 a Organic Content Standard blended môžeme presne zaznamenať tento podiel a sledovať surovinu od začiatku ku konečnému produktu.

Keďže máme veľa našich výrobkov s certifikátom OCS, významne prispievame k ekologickému poľnohospodárstvu, a tým k ochrane životného prostredia.

Viac informácií je k dispozícii na www.textileexchange.org

Pečať OCS 100

Iba výrobky, ktoré pozostávajú z 95 - 100 % ekologického materiálu, môžu niesť pečať OCS 100. Norma umožňuje zaznamenávať obsah a množstvo ekologického materiálu vo výrobku a sledovať surovinu v celom výrobnom reťazci.

Zohľadňuje sa pritom spracovanie, výroba, balenie, označovanie, ako aj obchod a distribúcia produktu.

Pečať OCS blended

Iba výrobky, ktoré obsahujú 5 - 95 % ekologického materiálu, môžu niesť  pečať OCS blended. Norma umožňuje zaznamenať obsah a množstvo ekologického materiálu vo výrobku a sledovať surovinu v celom výrobnom reťazci.

Zohľadňuje sa pritom spracovanie, výroba, balenie, označovanie, ako aj obchod a distribúcia produktu.

Udržateľné vlastné značky textilu

Naše vlastné značky textilu sa snažíme vyrábať udržateľnejšie a kvalitnejšie. Aby ste mohli priamo vidieť, ktorý výrobný štandard sa používa, označujeme naše udržateľné výrobky vyššie uvedenými pečaťami. Zistite viac o našich vlastných značkách textilu.


Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Dodáva-
telia
Dodávatelia

Ako maloobchodná spoločnosť preberáme zodpovednosť za všetky naše produkty, pričom dôraz kladieme najmä na ich zloženie a pôvod. Preto sa bližšie zaoberáme práve surovinami z iných krajín a zaväzujeme sa tam k zodpovedným a ekologickým výrobným podmienkam. A ako to robíme? Prečítajte si sami.

Plasty
Zodpovedný prístup k plastom

Naším cieľom je do roku 2025 znížiť spotrebu plastov o 20% a všetky obaly produktov vlastných značiek mať 100 % recyklovateľné.

Ochrana klímy
Ochrana klímy

Nehovoríme len o ochrane podnebia, konáme a robíme všetko pre to, aby sme krok po kroku minimalizovali našu ekologickú stopu. Zistite viac o našich opatreniach a o tom, čo sme už dosiahli.