U nás je udržateľnosť v móde
Zodpovedné zaobchádzanie s ľuďmi a prírodou je pre nás samozrejmosťou aj v textilnej výrobe. Preto aj v tejto oblasti čoraz viac využívame ekologické procesy a sociálne štandardy.
V záujme podpory udržateľnosti a ochrany životného prostredia napríklad neustále rozširujeme náš certifikovaný sortiment. Okrem toho existujú aj ďalšie opatrenia, ako pripojenie sa k Detox-záväzku alebo používanie udržateľných pracovných odevov. Týmto spôsobom zaručíme vždy udržateľnú kvalitu pre našich zákazníkov.
Ekologické výrobné normy pre textil
V roku 2011 začal Greenpeace globálnu Detox-kampaň na podporu prehodnotenia módneho priemyslu. Do kampane sme sa zapojili v decembri 2015 a odvtedy neustále znižujeme používanie chemikálií škodlivých životnému prostrediu pri výrobe odevov, bytového textilu a obuvi. Zároveň zvyšujeme kvalitu a bezpečnosť našich výrobkov.
Detox-záväzok
Odkedy sme sa pripojili k Detox-záväzku od Greenpeace, neúnavne pracujeme na našom cieli „Detox na nule“, tzn. žiadne chemikálie škodlivé pre ľudí alebo životné prostredie vo výrobnom procese textilu a obuvi.
Doteraz sme sa k tomuto cieľu výrazne priblížili. Už dnes upúšťame od väčšiny škodlivých znečisťujúcich látok vrátane chemickej skupiny AP / APEO. Okrem toho je čoraz viac našich textílií vyrábaných z organickej bavlny s certifikátom GOTS.
Je samozrejmé, že budeme pokračovať v našom záväzku ekologickej textilnej výroby. Pritom zohľadníme viac ako len oblasť hospodárenia s chemikáliami a budeme pracovať na komplexnej ochrane životného prostredia - od vody a pôdy, cez biodiverzitu, až po klímu. „Detox na nule“ zostane naším hlavným cieľom, na ktorom pracujeme s našimi partnermi po celom svete.
Viac informácií o kampani Detox nájdete na webovej stránke greenpeace.de . Prípadne sa môžete tiež pozrieť na náš „Detox-záväzok“ a „Zoznam obmedzených látok vo výrobe“ (v angličtine).
Detox-správa
Od roku 2016 podávame vo výročných správach informácie o tom, aké opatrenia sme už implementovali, aby sme dosiahli ciele našich Detox-záväzkov. V našej správe o pokroku Detox 2019/2020 vám poskytneme prehľad míľnikov, ktoré sme doteraz dosiahli, a cieľov, ktoré budeme naďalej sledovať.
Prezradíme, odkiaľ pochádzajú výrobky našich vlastných značiek
Transparentnosť je pre nás veľmi dôležitá. Preto sa netajíme pôvodom výrobkov našich vlastných značiek.
Prehľad ukazuje, kto sú naši strategicky dôležití dodávatelia a odkiaľ pochádzajú naše vlastné značky rozličného nepotravinového sortimentu, textilu a obuvi. Prehľad sa každoročne aktualizuje.
Férové oblečenie pre našich zamestnancov
Ako zodpovedná spoločnosť podporujeme udržateľnosť v mnohých oblastiach. Dôležitú úlohu tu zohráva aj naše oblečenie pre zamestnancov. Od októbra 2017 preto dostávajú naši zamestnanci v predajniach úplne nové oblečenie – veľká časť kolekcie je vyrobená z organickej Fairtrade bavlny s certifikátom GOTS.
V prvom kroku bude vydaných 2,4 milióna udržateľných odevov. Tým pádom sme najväčším svetovým odberateľom fairtradovej bavlny na oblečenie pre zamestnancov.
Téma udržateľnosti je pre nás veľmi dôležitá a má nesmierny význam, najmä pokiaľ ide o environmentálne a sociálne normy v dodávateľskom reťazci. Iveta Hollá, vedúca Corporate Social Responsibility (CSR) v Kauflande
Udržateľné alternatívy v textilnej výrobe
Neustále hľadáme nové, inovatívne a udržateľné materiály, aby si naši zákazníci mohli aj v rámci sortimentu oblečenia vybrať udržateľné produkty. Počas rozličných týždenných akcií ponúkame zákazníkom textílie z nasledovných materiálov:
YKK NATULON® Recyklované zipsy
Skratka YKK znamená Yoshida Kogyo Kabushikikaisa – je to názov japonského výrobcu zipsových riešení. Výrobca YKK sa zaviazal vykonávať obchodné aktivity v súlade so životným prostredím. Vo všetkých oblastiach obchodnej činnosti – od vývoja až po produkciu, pri likvidácii odpadu aj recyklácii – dodržiava japonský výrobca ekologické aspekty, ktoré prispievajú k ochrane prírody. Takmer všetky produkty výrobcu YKK spĺňajú predpísaný STANDARD 100 od OEKO TEX®. Vybrané produkty v našom sortimente obsahujú NATULON® zipsy z recyklovaného materiálu. Prednostne ide hlavne o pásik zipsu, ktorý je vyhotovený z recyklovaného plastu (PET). Tieto produkty spoznáte podľa sivej šesťhrannej pečate.
Ďalšie informácie nájdete na stránke www.ykkdigitalshowroom.com/en/
Textílie z konope – vegánske, ekologické a udržateľné
Konope je výnosná a udržateľná surovina na výrobu textílií. Konope je navyše odolné voči škodcom, a tak nie je pri jeho pestovaní potrebné aplikovať pesticídy, insekticídy či herbicídy. Použiť sa dá celá rastlina, čím je odpad redukovaný na minimum – je biologicky rozložiteľný a neznečisťuje životné prostredie.
Spoliehame sa na medzinárodne uznávané štandardy
Cotton made in Africa (CmiA)
Cotton made in Africa (CmiA)
Spravodlivosť k ľuďom a životnému prostrediu - pre nás samozrejmosť. Preto ako partner spoločnosti Cotton made in Africa (Bavlna vyrobená v Afrike, skratka: CmiA) podporujeme udržateľné pestovanie bavlny v Afrike. CmiA je medzinárodne uznávaný štandard a iniciatíva AID BY TRADE FOUNDATION (Nadácia pomoci pri obchodovaní). Od roku 2005 sa CmiA zaviazala k ochrane životného prostredia a zlepšovaniu životných a pracovných podmienok drobných poľnohospodárov a pracovníkov v Afrike.
Tri základné prvky štandardu CmiA:
- Ľudia: CmiA podporuje drobných poľnohospodárov a angažuje sa v oblasti rodovej rovnosti, dôstojného zamestnania a práv detí.
- Planéta: CmiA chráni pôdu, vodu, biodiverzitu, životné prostredie a klímu. Okrem toho sú zamedzované geneticky modifikované organizmy a znižované negatívne účinky ochrany rastlín.
- Prosperita: CmiA uľahčuje prístup k vysoko kvalitným zdrojom, zvyšuje produktivitu a kvalitu vlákien.
S našimi výrobkami s pečaťou Cotton made in Africa (Bavlna vyrobená v Afrike) významne prispievame k podpore udržateľného pestovania bavlny a ochrany životného prostredia v Afrike. Viac informácií na www.cottonmadeinafrica.org
Global Recycled Standard (GRS)
Global Recycled Standard (GRS)
Odpad je možné znížiť jeho recykláciou a opätovným použitím. Preto veľa našich výrobkov nesie pečať GRS (Global Recycled Standard). Pomocou GRS dokážeme zaznamenať presný podiel recyklovaných materiálov vo výrobku a sledovať ich vo výrobnom reťazci. Okrem toho tieto výrobky spĺňajú sociálne a ekologické požiadavky s ohľadom na spracovanie a používanie chemikálií.
Pečať je možné použiť, ak výrobok obsahuje najmenej 50 % recyklovaného materiálu. Naše požiadavky však prevyšujú tieto štandardy, preto vždy nastavujeme percento recyklovaného materiálu čo najvyššie.
Ďalšie informácie sú k dispozícii na www.textileexchange.org
OEKO-TEX® MADE IN GREEN
OEKO-TEX® MADE IN GREEN
Cieľom štandardu OEKO-TEX® MADE IN GREEN je zabezpečiť dosledovanie produktov prostredníctvom ich jednoznačného ID alebo QR kódu. Tieto produkty sú testované na škodlivé látky podľa smerníc OEKO-TEX® a vyrobené udržateľne, čiže s ohľadom na životné prostredie a sociálnu zodpovednosť. Preto je nevyhnutná transparentnosť všetkých procesov výroby textilu v rámci dodávateľského reťazca. Predpokladom pre štandard MADE IN GREEN je certifikácia výrobku podľa STANDARD 100 od OEKO-TEX®. Aby sa zabezpečilo, že textil bol vyrobený procesmi šetrnými k životnému prostrediu v sociálne prijateľných pracovných podmienkach, musia mať výrobné zariadenia certifikát STeP by OEKO-TEX®.
Pečať OEKO-TEX® MADE IN GREEN teda znamená:
- výrobu šetrnú k životnému prostrediu
- bezpečnosť produktu a spotrebiteľa
- spoločenskú zodpovednosť a bezpečnosť na pracovisku
- možnosť dosledovania a transparentnosť dodávateľských reťazcov
Viac informácií sa dozviete na www.madeingreen.com
Leather Working Group
Kaufland je členom iniciatívy Leather Working Group (LWG) – verejnoprospešnej organizácie, ktorá je zodpovedná za poprednú celosvetovú environmentálnu certifikáciu v kožiarskom priemysle. Skupina LWG združuje viac ako 1300 členov z celého kožiarskeho dodávateľského reťazca.
Od roku 2005 pracuje skupina LWG na vývoji osvedčených enviromentálnych postupov v kožiarskom priemysle a vytvára normy na ich kontinuálne zlepšovanie. Ďalšie informácie nájdete na stránke: www.leatherworkinggroup.com.
Recycled Claim Standard (RCS)
Pečaťou RCS (Recycled Claim Standard) sú označené výrobky, ktoré obsahujú minimálne 5 % recyklovaného materiálu. Každý stupeň výroby musí byť certifikovaný zodpovedajúcim spôsobom, začínajúc recykláciou a končiac posledným predajcom.
Ciele RCS sú:
- primárnym cieľom je zvýšiť používanie recyklovaných materiálov
- zosúladenie definícií recyklácie vo viacerých aplikačných procesoch
- dosledovateľnosť recyklovaných vstupných materiálov
- poskytnúť spotrebiteľom nástroj na prijímanie fundovaných rozhodnutí
- zabezpečiť skutočnú recykláciu materiálov a ich použitie v konečnom produkte
Organic Content Standard (OCS)
Čím väčší podiel ekologického materiálu vo výrobku, tým lepšie pre životné prostredie. S Organic Content Standard 100 a Organic Content Standard blended môžeme presne zaznamenať tento podiel a sledovať surovinu od začiatku ku konečnému produktu.
Keďže máme veľa našich výrobkov s certifikátom OCS, významne prispievame k ekologickému poľnohospodárstvu, a tým k ochrane životného prostredia.
Viac informácií je k dispozícii na www.textileexchange.org
Iba výrobky, ktoré pozostávajú z 95 - 100 % ekologického materiálu, môžu niesť pečať OCS 100. Norma umožňuje zaznamenávať obsah a množstvo ekologického materiálu vo výrobku a sledovať surovinu v celom výrobnom reťazci.
Zohľadňuje sa pritom spracovanie, výroba, balenie, označovanie, ako aj obchod a distribúcia produktu.
Iba výrobky, ktoré obsahujú 5 - 95 % ekologického materiálu, môžu niesť pečať OCS blended. Norma umožňuje zaznamenať obsah a množstvo ekologického materiálu vo výrobku a sledovať surovinu v celom výrobnom reťazci.
Zohľadňuje sa pritom spracovanie, výroba, balenie, označovanie, ako aj obchod a distribúcia produktu.
Udržateľné vlastné značky textilu
Naše vlastné značky textilu sa snažíme vyrábať udržateľnejšie a kvalitnejšie. Aby ste mohli priamo vidieť, ktorý výrobný štandard sa používa, označujeme naše udržateľné výrobky vyššie uvedenými pečaťami. Zistite viac o našich vlastných značkách textilu.