Naše aktivity proti mikroplastom

Koláž produktov značky bevola bez mikroplastov

Na tému plastov sa v súčasnosti živo diskutuje. Plast umožňuje, okrem iných výrobkov, zabaliť bezpečne aj potraviny a udržať ich dlhšie čerstvé. Na druhej strane je však táto dlhodobosť problémom, pretože plast nie je vždy biologicky rozložiteľný. V rámci našej stratégie REset Plastic sa však okrem obalov zaoberáme aj zložením našich výrobkov. Najmä mikroplasty sa v posledných rokoch dostávajú čoraz viac do centra pozornosti. Preto v Kauflande preberáme zodpovednosť za našich zákazníkov aj za životné prostredie a postupne, ak je to možné, upúšťame od používania mikroplastov.

Náš cieľ

Čo chceme dosiahnuť

Už v roku 2013 sme sa prostredníctvom nášho „Záväzku (bez) mikroplastov“ zaviazali úplne upustiť od mikroplastových častíc vo výrobkoch vlastných značiek v oblasti kozmetiky, starostlivosti o telo, pracích a čistiacich prostriedkov pre domácnosť. Tie boli okrem iného nahradené prírodnými a obnoviteľnými surovinami.

Medzitým sme rozšírili našu definíciu mikroplastov: okrem uvedených plastových častíc obsahuje ďalšie, biologicky neodbúrateľné, syntetické polyméry.
Pracujeme na cieli - upraviť receptúru všetkých výrobkov vlastných značiek v oblasti kozmetiky a starostlivosti o telo, ako aj pracích a čistiacich prostriedkov - vrátane starostlivosti o auto -  a zrieknuť sa použitia mikroplastov a biologicky neodbúrateľných, čisto syntetických polymérov za predpokladu, že to významne neovplyvní účinky a/alebo bezpečnosť výrobku. Receptúry všetkých výrobkov osobnej starostlivosti o deti pod značkou bevola Baby® už teraz neobsahujú žiadne mikroplasty.


Definícia

„Receptúra bez mikroplastov“: naša nová, rozšírená definícia

Pod pojmom „Mikroplastické častice“ rozumieme pevné, vizuálne rozpoznateľné plastové častice menšie ako 5 mm s abrazívnym účinkom, ktoré nie sú rozpustné vo vode. Aktuálne zohľadňujeme tieto plasty: polyamid (PA), polyetylén (PE), polyetyléntereftalát (PET), polyester (PES), polyimid (PI), polypropylén (PP), polyuretán (PUR).

Ak uvádzame „Receptúra bez mikroplastov “, vzťahuje sa naša definícia na ďalšie, biologicky neodbúrateľné, syntetické polyméry2, ktoré môžu byť pevné, dispergované, gélovité, rozpustené alebo tekuté. Okrem iného sem patria polyakryláty (napr. akrylátové kopolyméry, akrylátové krospolyméry, polyakryláty, karbomér, polymetylmetakrylát, polyakrylamidy), polykvaternium, polystyrény, silikóny (napr. metikón, dimetikonol, ďalšie siloxány a silány), PEG > 35, PPG >50, polyvinyly (napr. polyvinylpyrolidóny (PVP)), kyselina polymliečna  (PLA), kopolyméry etylén-vinyl-acetátu.
 


Vznik

Mikroplasty - vznik a použitie

Obrázok ukazuje vznik mikroplastov

Existujú dva typy mikroplastov: primárne mikroplasty typu A sú látky, ktoré sa vyrábajú priemyselne. Sú to mikroplastové častice alebo iné biologicky neodbúrateľné syntetické polyméry, ktoré sa cielene pridávajú do výrobkov, aby im poskytli určité vlastnosti.

V kozmetike, v pracích a čistiacich prostriedkoch preberajú dôležité funkcie bezpečnosti a výkonnosti výrobkov, napríklad:

  • lepšiu odolnosť voči vode (prípravky na opaľovanie)
  • výraznejší spevňujúci efekt (prípravky na úpravu vlasov)
  • zamedzujú vypeneniu výrobku / odfarbeniu textílií (pracie prostriedky)
  • odpudzujú špinu na povrchoch (čistič skla)

Na druhej strane primárne mikroplasty vznikajú iba počas používania, napríklad opotrebovaním pneumatík alebo syntetické vlákna počas prania (typ B).

Sekundárne mikroplasty naopak vznikajú, keď sa v životnom prostredí rozkladajú väčšie plastové časti. Príkladom sú plastové tašky plávajúce v mori alebo rybárske siete, ktoré sa po čase pod vplyvom poveternostných podmienok mechanicky rozpadnú.

Náš záväzok

Vaša voľba, náš prísľub

Vďaka pečati „Receptúra bez mikroplastov“ môžete pri nákupoch na prvý pohľad rozpoznať, či naše výrobky mikroplasty obsahujú alebo nie. Pečať sa vzťahuje na receptúry príslušných výrobkov, nie na obal alebo nosný materiál, ako sú utierky alebo vatové tampóny.

Pečať sa nachádza na prednej alebo zadnej strane obalu našich výrobkov bez mikroplastov. Kúpou takéhoto výrobku môžete prispieť k zníženiu znečistenia spôsobeného mikroplastmi v životnom prostredí, ako aj k ochrane ľudí, zvierat a životného prostredia.

Pri realizácii formulovaných cieľov nás sprevádza nezávislý výskumný ústav Fraunhofer UMSICHT (Ústav pre environmentálne, bezpečnostné a energetické technológie) ako partner pre vedecké kompetencie.

Od roku 1990 ústav spoločne s partnermi skúma a vyvíja produkty, procesy a služby s cieľom trvalo udržateľne optimalizovať naše životné prostredie. Inštitút so svojimi odbornými znalosťami v oblastiach „obehového hospodárstva“, bioplastov, plastov v životnom prostredí, mikroplastov a hodnotenia životného cyklu nás podporuje v našich udržateľných cieľoch v oblasti mikroplastov.
Viac informácií o inštitúte nájdete na: www.umsicht.fraunhofer.de

Logo "Receptúra bez mikroplastovk"

Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Plasty
Zodpovedný prístup k plastom

Naším cieľom je do roku 2025 znížiť spotrebu plastov o 20% a všetky obaly produktov vlastných značiek mať 100 % recyklovateľné.

GOTS
GOTS

Trvalá udržateľnosť môže byť tiež atraktívna: ponúkame textil z ekologickej bavlny, ktorý je označený pečaťou GOTS (Global Organic Textile Standard). Vyrába sa bez škodlivých látok a v súlade s prísnymi limitnými hodnotami. Šetrný k životnému prostrediu a sociálny. Rozdiel, ktorý môžete cítiť.

Ochrana klímy
Ochrana klímy

Nehovoríme len o ochrane podnebia, konáme a robíme všetko pre to, aby sme krok po kroku minimalizovali našu ekologickú stopu. Zistite viac o našich opatreniach a o tom, čo sme už dosiahli.