Naše aktivity proti mikroplastom

Najmenšie plastové častice zaťažujú nás aj životné prostredie takmer bez povšimnutia – každý deň viac a viac. Preto v Kauflande preberáme zodpovednosť za životné prostredie a už dnes upúšťame od mikroplastov v receptúrach všade tam, kde je to možné a kde to neprináša žiadne výrazné obmedzenia týkajúce sa účinkov a/alebo bezpečnosti výrobkov.

Naše aktivity

Čo chceme dosiahnuť

Už v roku 2013 sme sa prostredníctvom nášho „Záväzku (bez) mikroplastov“ zaviazali úplne upustiť od mikroguľôčok (mikroplastové častice s abrazívnym efektom) vo výrobkoch našich vlastných značiek v sortimente kozmetiky, starostlivosti o telo, pracích a čistiacich prostriedkov pre domácnosť.

V roku 2020 sme náš záväzok rozšírili o ďalšie biologicky nerozložiteľné, čisto syntetické polyméry. Už dnes tak upúšťame od mikroplastov a ďalších biologicky nerozložiteľných, čisto syntetických polymérov v receptúrach kozmetických výrobkov, pracích a čistiacich prostriedkov našich vlastných značiek1 za predpokladu, že je to technologicky možné a neprináša to žiadne výrazné obmedzenia týkajúce sa účinkov a/alebo bezpečnosti výrobkov.
Nakoľko je pre nás prvoradá kvalita, funkčnosť a bezpečnosť produktov, je možné niektoré výrobky meniť až vtedy, keď sa na trhu vyvinú alternatívne riešenia. Preto neustále spolupracujeme s našimi dodávateľmi, aby sme v budúcnosti mohli ponúkať ďalšie pracie a čistiace prostriedky ako aj kozmetické výrobky s adekvátne upravenými receptúrami bez mikroplastov.


Čo sú mikroplasty?

Právna definícia Európskej únie

Európska únia definuje mikroplasty v právnom nariadení REACH (nariadenie (ES) č. 1907/2006). V krátkosti zhrnuté, definuje, že mikroplasty sú biologicky nerozložiteľné, syntetické mikročastice s maximálnou veľkosťou 5 mm, ako aj mikrovlákna s maximálnou dĺžkou 15 mm, ktoré sú pevné a nerozpustné.


Mikroplasty - vznik a použitie

Obrázok ukazuje vznik mikroplastov

Pri tvorbe mikroplastov sa rozlišujú dva druhy: za primárne mikroplasty typu A sú považované látky vyrábané priemyselne. Mikroplasty a ďalšie biologicky nerozložiteľné, syntetické polyméry sa v produktoch používajú cielene, aby im dodali určité špecifické vlastnosti.

V kozmetike, čistiacich a pracích prípravkoch preberajú dôležité funkcie týkajúce sa bezpečnosti a účinkov výrobkov, ako napríklad:

-lepšia vodoodolnosť (opaľovacie krémy)
-silnejší spevňujúci účinok (produkty vlasového stylingu)
-zábrana vypenenia prípravkov/zafarbenia textílií (pracie prostriedky)
-účinné odpudzovanie nečistôt na povrchoch (čističe okien)

Na druhej strane primárne mikroplasty typu B vznikajú až počas používania, napr. opotrebovaním pneumatík alebo syntetických vlákien pri praní. Podľa Frauenhoferovho inštitútu UMSICHT je abrázia pneumatík najväčším zdrojom primárnych mikroplastov v životnom prostredí.2

Sekundárne mikroplasty naopak vznikajú, keď sa v životnom prostredí rozkladajú väčšie plastové časti. Príkladom sú plastové tašky plávajúce v mori alebo rybárske siete, ktoré sa po čase pod vplyvom poveternostných podmienok mechanicky rozpadnú.


Náš záväzok

 „Receptúra bez mikroplastov“: náš rozšírený a prísnejší záväzok

Pri používaní nášho loga „Receptúra bez mikroplastov“ ideme o krok nad rámec definície EÚ a vylučujeme ďalšie biologicky nerozložiteľné, čisto syntetické polyméry3, ktoré môžu byť prítomné v rozpustnej alebo tekutej forme. To znamená, že v označených produktoch sa okrem iného nenachádzajú nasledovné skupiny látok: polyamidy, polyetylény, polyetyléntereftalát, polyestery, polyamidy, polypropylény, polyuretány, polyakryláty (napr. akrylátové kopolyméry, akrylátové krospolyméry, polyakryláty, karbomér, polymetylmetakrylát, polyakrylamidy), polykvaternium, polystyrény, silikóny (napr. metikón, dimetikonol, ďalšie siloxány a silány), PEG >35, PPG >50, polyvinyly (napr. polyvinylpyrolidóny), kyselina polymliečna (PLA).

Logo "Receptúra bez mikroplastovk"

Vďaka pečati „Receptúra bez mikroplastov“ môžete pri nakupovaní na prvý pohľad rozpoznať, či sa mikroplasty v niektorom z produktov našich vlastných značiek nachádzajú alebo nie. Informáciu nájdete na obale daného produktu. Logo sa vzťahuje na receptúru konkrétnych produktov, nie na obalové alebo nosné materiály (napr. utierky, podložky). Výberom produktu s pečaťou „Receptúra bez mikroplastov“ môžete prispieť k obmedzeniu mikroplastov, ktoré výrazne zaťažujú životné prostredie. Jednoduchým spôsobom tak urobíte dôležitý krok k ochrane ľudí, zvierat a prírody.

Spolupráca s Frauenhoferovým inštitútom UMSICHT

Pri formulovaní cieľov nás ako kompetentný vedecký partner podporil Frauenhoferov inštitút UMSICHT (Inštitút pre environmentálne, bezpečnostné a energetické technológie).

Od roku 1990 inštitút spolu s partnermi skúma a vyvíja produkty, procesy a služby, ktoré prispievajú k optimalizácii udržateľnosti v životnom prostredí. Prostredníctvom svojich odborných znalostí a kompetencií v oblastiach „obehového hospodárstva“, bioplastov, plastov v životnom prostredí, mikroplastov a ekologického bilancovania nás inštitút podporuje v udržateľných cieľoch týkajúcich sa témy mikroplastov. Tu nájdete viac informácií o inštitúte: www.umsicht.fraunhofer.de


Rozhodujú činy

Toto by vás mohlo tiež zaujímať

Plasty
Zodpovedný prístup k plastom

Naším cieľom je do roku 2025 znížiť spotrebu plastov o 20% a všetky obaly produktov vlastných značiek mať 100 % recyklovateľné.

GOTS
GOTS

Trvalá udržateľnosť môže byť tiež atraktívna: ponúkame textil z ekologickej bavlny, ktorý je označený pečaťou GOTS (Global Organic Textile Standard). Vyrába sa bez škodlivých látok a v súlade s prísnymi limitnými hodnotami. Šetrný k životnému prostrediu a sociálny. Rozdiel, ktorý môžete cítiť.

Ochrana klímy
Ochrana klímy

Nehovoríme len o ochrane podnebia, konáme a robíme všetko pre to, aby sme krok po kroku minimalizovali našu ekologickú stopu. Zistite viac o našich opatreniach a o tom, čo sme už dosiahli.