Jednorazové plastové produkty u nás nadobro skončili

Už ani glg

Plastové slamky sme donedávna používali bez toho, aby sme sa čo len zamysleli nad ich zbytočnosťou. Denne sa ich na svete použijú miliardy. Krásne a farebné, kupujeme ich v obrovských balíkoch. Automaticky nám ich dávajú do nápojov v reštauráciách, v baroch si v pohári nájdete rovno slamky dve. Každú slamku použijeme v priemere jedenkrát, potom ju zahodíme. A krásna farebná plastová nerozložiteľná masa sa zväčšuje, škodí a zabíja. Desaťročia sa postupne rozkladá na mikroplasty, ktoré sa dostávajú do potravinového reťazca, na ktorého konci je ... človek.

Vyberte si slamky z takých materiálov, ktoré sú použiteľné viackrát alebo sa jednoducho recyklujú.

 • Papier. Z papiera sa vyrábajú parádne slamky. Tie najparádnejšie odteraz nájdete aj vo všetkých predajniach Kaufland. 
 • Kov. Ak ju nestratíte, kovovú slamku budete mať navždy. Je krásna, elegantná a štýlová. Pomocou praktických čistiacich kefiek sa dá veľmi jednoducho čistiť, preto sa nemusíte obávať, že v nej zostanú zvyšky nápojov. Ak si kúpite celú súpravu, môžete na ekologickú slamkovú alternatívu naučiť celú rodinu.
 • Slama. Z čoho, myslíte, pochádza názov „slamka?“ Slamka zo slamy je absolútna klasika a trendy retro zároveň. Opýtajte sa mamy, určite si také pamätá.
 • Silikón. Obľúbený materiál, ktorý si v kuchyni našiel už dávno svoje miesto. Tak prečo nie aj ako slamka?
 • Bambus. Je to pevný prírodný materiál a slamky z neho sú tiež určené na mnohonásobné použitie. Sú ľahučké a skvele sa hodia napríklad k exotickým koktejlom.
 • Cestoviny. Keď vypijete nápoj, slamku rovno môžte zjesť. Pravda, ak vám neprekáža, že bude trošku „al dente.“

Už ani hlt

Na letných grilovačkách sa väčšinou používa jednorazový riad. V lepšom prípade ho po použití vezmeme a vyhodíme do najbližšieho odpadkového koša. Nie je, bohužiaľ, výnimkou ani to, že ľudia použitý riad spolu s iným odpadom nechajú na mieste grilovačky. V súčasnosti, kedy si stále viac uvedomujeme význam ochrany životného prostredia, je dôležité, aby sme v našich životoch začali uplatňovať princípy znižovania ekologickej stopy. Ponúkame vám preto tipy, ako sa ekologické správanie môže stať súčasťou aj obyčajnej grilovačky.

 • V Kauflande nájdete sklenené poháre, ktoré sa dajú prenášať v praktickom stojane a môžete ich používať neobmedzene. Navyše sú v ponuke aj ľahučké papierové poháre, vďaka ktorým si na jednorazové plastové ani nespomeniete.
 • Namiesto jednorazovému plastovému riadu dajte prednosť takému, ktorý je vyrobený z  papiera. Je ľahký a stohovateľný, takže nebude plakať ani váš chrbát.
 • Na prípravu zeleninových či ovocných šalátov použite nádoby, ktoré bežne používate doma.
 • Keď budete kupovať nápoje, uprednostnite tie, ktoré sú balené v skle alebo recyklovateľných eko obaloch.
 • Deti majú rady nápoje so slamkami. Aj tu existuje mnoho eko friendly alternatív, napríklad papierové alebo kovové.