Divadelná kvapka krvi - poďakovanie

Slováci vďaka Divadelnej kvapke krvi tento rok darovali takmer 150 litrov krvi. Z 333 darcov bolo 92 prvodarcov. Všetkým skladáme poklonu a veľmi pekne ďakujeme! Od roku 2014 sa vďaka projektu Divadelná kvapka krvi podarilo získať už krásnych 310 litrov vzácnej tekutiny.  

 

Mnohí z nás si neuvedomujú, že jediným odberom môžu zachrániť až štyri ľudské životy. Keďže krv je najvzácnejšia tekutina, akú máme, je potrebná neustála mobilizácia nových aj pravidelných darcov. So Slovenským Červeným krížom aktívne spolupracujeme v rámci organizácie dobrovoľníkov na darovanie krvi už od roku 2014. Tento rok sme v spolupráci so siedmimi slovenskými divadlami ponúkli netradičný priestor, kde mohli ľudia, nielen z radov verejnosti, ale aj našich zamestnancov, prísť darovať krv. Podujatie podporili osobnou účasťou a darovaním krvi aj známe osobnosti a zástupcovia miest.

Vedeli ste, že... ?

Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach zastúpené rôzne. Na Slovensku je najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná najmä po úrazoch a nehodách, ktorých je v posledných rokoch žiaľ stále viac. Počet úrazov sa zvyšuje aj počas blížiacich sa letných prázdnin, preto každé darovanie krvi v tomto období je veľkou pomocou a navyšuje zásoby krvi na leto. Darovaním krvi pomáhame aj pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, no ženy len trikrát. Pravidelní darcovia bývajú oceňovaní bronzovou, striebornou, zlatou či diamantovou plaketou alebo Kňazovického medailou.