Divadelná kvapka krvi

Krv je pre nás samozrejmosťou, ale len do momentu, kedy začne chýbať. A vtedy ide doslova o život.

Je tým najvzácnejším, čo môžeme druhému človeku darovať. S krvou darujeme život, pretože náhrada neexistuje. Je stále to potrebná tekutina a závisia od nej životy ľudí podstupujúcich operácie, pacientov s leukémiou či nádorovými ochoreniami, nehôd alebo úrazov.

Každoročne patrí 14. jún Svetovému dňu darcov krvi. V tento dátum sa v roku 1868 narodil Karl Landsteiner, lekár a nositeľ Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu za určenie systému štyroch krvných skupín. Preto si v tento deň pripomíname dôležitosť darcovstva a je poďakovaním všetkým darcom za ich život zachraňujúce darovanie krvi.

Pri tejto príležitosti pravidelne spájame svoje sily a schopnosti so Slovenským Červeným krížom. Spolu organizujeme podujatie s názvom Divadelná kvapka krvi v 8 divadlách po celom Slovensku.

Za uplynulých šesť rokov prišlo počas Divadelnej kvapky krvi do slovenských divadiel darovať 997 darcov spolu takmer 450 litrov krvi. Tých, ktorým táto krv pomohla, tak možno rátať na tisíce, veď jeden odber krvi môže zachrániť až štyri ľudské životy.

Vedeli ste, že... ?

Krvné skupiny sú v rôznych zemepisných šírkach zastúpené rôzne. Na Slovensku je najčastejšia krvná skupina typu A, potom 0, B a nakoniec AB. Krv je pre ľudí mimoriadne potrebná najmä po úrazoch a nehodách, ktorých je v posledných rokoch žiaľ stále viac. Počet úrazov sa zvyšuje aj počas blížiacich sa letných prázdnin, preto každé darovanie krvi v tomto období je veľkou pomocou a navyšuje zásoby krvi na leto. Darovaním krvi pomáhame aj pacientom s leukémiou, chorobami krvi, nádorovými ochoreniami či tým, ktorí čakajú na operáciu. Muži môžu darovať krv štyrikrát do roka, no ženy len trikrát. Pravidelní darcovia bývajú oceňovaní bronzovou, striebornou, zlatou či diamantovou plaketou alebo Kňazovického medailou.