Keď inovácie v logistike šetria nielen životné prostredie, ale aj zdravie

Bratislava, 16. 11. 2020

Aj keď logistické centrá obchodných reťazcov sú už dnes plné moderných technológií a veľa procesov funguje úplne automaticky, naplniť paletu rôznymi druhmi tovaru podľa individuálnej objednávky predajní si vyžaduje šikovné ruky pracovníka. V štandardnom režime namixuje skladník približne 3 palety s rozličným tovarom za hodinu, pričom v rámci jednej palety sa musí popasovať nielen s ľahkým tovarom, ale aj s ťažkými baleniami nealko nápojov či pracích prostriedkov. Kaufland preto prichádza s novinkou, skladacou paletou so sklopnou prednou a zadnou stenou. Sklopné steny sú navyše vysoké len 1,2 m, vďaka čomu skladník vyskladňuje tovar v ergonomicky priaznivých podmienkach, teda len do výšky svojich ramien.

UŠETRENÉ PLASTY AJ CO2

Nové palety majú stabilnú a pevnú prednú aj zadnú stenu, ktoré tovar pri manipulácii s paletou ešte viac chránia a vyžadujú o 40 % menej ochrannej fólie ako bežné europalety. Ročne tak distribučné centrum Kauflandu ušetrí 60 ton fólie, čo by stačilo na obtočenie Slovenska až 12-krát. Steny sa však dajú po vyprázdnení palety ľahko sklopiť na jej podlahu, takže nezaberajú viac miesta ako klasické palety. Výška stien a teda aj naplnených paliet je prispôsobená tak, aby bola využitá plná výška nakladacieho priestoru nákladného vozidla, čím sa ešte viac zefektívnila preprava a šetria sa emisie CO2. Nové Kaufland skladacie palety sú vyrobené z pevnejšieho materiálu, ktorý zaručuje životnosť až 10 rokov.

Kaufland skladacie palety

-       2 pevné skladacie steny s výškou 1,2 m

-       Ušetria ročne 60 ton fólie v DC Kaufland Ilava

-       Na nové palety sa budú aktuálne mixovať čásť nechladené/nemrazené potraviny, drogéria, strava pre domácich miláčikov a spotrebný tovar, čo predstavuje asi 40 % suchého tovaru predávaného v maloobchodnej sieti Kaufland

testované od roku 2018 na Slovensku v predajniach v Bratislave, Martine, Žiline

ERGONOMICKÁ NAKLADACIA VÝŠKA

"Naše nové skladacie palety s pevnými stenami sme vyvíjali v záujme ochrany zdravia zamestnancov pri práci v sklade a tiež následnej ochrany tovaru počas jeho nakládky a prepravy na filiálku. Pri vyskladňovaní mixovaných dodávok do jednotlivých predajní už zamestnanci nemusia zdvíhať tovar nad úroveň ramien, čo je maximálna hranica ergonomicky vhodnej výšky pri zdvíhaní bremien pre človeka, a  uľahčuje to aj ručné vykladanie tovaru na filiálke,“ hovorí Jan Bartošík, prevádzkový riaditeľ distribučného centra Kaufland v Ilave.

TESTOVANIE INOVÁCIE NA SLOVENSKU

Nové skladacie palety sú vlastnou inováciou maloobchodnej siete Kaufland a ich prínos do logistických procesov ako v distribučnom centre, tak aj v predajniach, sa testoval práve na Slovensku.

"Do pilotného projektu skladacích paliet boli okrem DC v Ilave zapojené 4 predajne Kauflandu, a to v Bratislave na Patrónke, v Žiline, Ružomberku a u nás v Martine. Po necelých 2 rokoch testovania môžem potvrdiť, že sa zjednodušil pohyb mixovaných paliet po prevádzke, keďže majú nižšiu váhu, výšku a umožňujú lepšiu orientáciu pracovníka v priestore. Rovnako sa ušetril priestor v zázemí obchodných prevádzok, lebo nové palety, aj keď obsahujú zmiešaný tovar, sa dajú vďaka pevným stenám stohovať, čo sa pri bežných europaletách so zmiešaným tovarom nedá. Paleta sa dá, samozrejme, s pomocou vysokozdvižného vozíka zdvihnúť do polohy, ktorá zamestnancovi pre daný tovar, jeho veľkosť a váhu najviac vyhovuje. Zamestnanci si rýchlo osvojili aj jednoduché ovládanie skladacích stien, a dalo by sa povedať, že už pri svojej práci uprednostňujú tento druh palety,“ hodnotí inováciu Erika Gajdošová, vedúca obchodného domu Kaufland v Martine.

V pilotných prevádzkach bol v praxi overený aj nový spôsob organizácie skladového systému, ktorý sa musel prispôsobiť používaniu 2 druhov paliet. Do konca novembra bude Kaufland používať skladacie palety vo všetkých svojich 70 predajniach na Slovensku a asi 130 filiálkach v Nemecku. V ostatných krajinách, kde pôsobí, sa nový systém zavedie postupne v nasledujúcich rokoch.

POKRAČUJEME AJ V POUŽÍVANÍ EUROPALIET

"V Kauflande však naďalej pokračujeme aj v používaní europaliet, ktoré sú štandardom na logistickom trhu a využívajú ich všetci naši dodávatelia. Nemusia sa preto obávať, že od nich budeme požadovať pristúpiť na rovnakú zmenu. Rovnako ani  europalety, ktorých obsah sa nebude na ceste z DC do filiálky rozoberať, nebudeme  meniť za nové skladacie palety. Budeme ich využívať najmä na presuny miešaných dodávok s kartónmi vhodných rozmerov pri nechladených a nemrazených potravinách, drogérii,  strave pre zvieratá a spotrebnom tovare medzi naším distribučným centrom a filiálkami. Ale už po prvom mesiaci môžeme povedať, že ich podiel na celkovom pohybe paliet suchého sortimentu tu bude približne 40 % v závislosti od obdobia, uzatvára Jan Bartošík.

Video s ukážkou ovládania novej skladacej palety od Kauflandu nájdete na www.kaufland.sk/skladacia-paleta-video.

Kaufland Slovenská republika v.o.s.
Tlačové informácie a hovorca
Trnavská cesta 41/A
831 04 Bratislava