Kaufland bude na jednorazové plasty upozorňovať aj počas Bielej noci

Bratislava, 25. 09. 2019

Festival Biela noc si počas uplynulých desiatich ročníkov získal množstvo priaznivcov a stal sa najväčším a najnavštevovanejším podujatím súčasného umenia na Slovensku. Tento rok podporí Kaufland v rámci festivalu jedinečné dielo the Big Mass (Veľká hmota) upozorňujúce na aktuálnu tému zahltenia plastovým odpadom. Je to jeden z ďalších spôsobov, ako chce spoločnosť upozorniť na súčasný problém s jednorazovými plastami.

Prestížna umelecká skupina Plastique Fantastique vďaka Kauflandu zavíta po prvý raz na Slovensko a prinesie svetovú premiéru inštalácie The Big Mass (Veľká hmota). "Táto inštalácia predstavuje presne to, na čom dlhodobo v rámci našej stratégie Reset Plastic pracujeme. Nielen že je recyklovaná zo starých diel, ale vzdeláva a upozorňuje na problém súčasnej doby – plasty ,“ povedala Lucia Langová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland.

"Som naozaj rada, že pri uvedení môžeme spolupracovať práve so spoločnosťou Kaufland, ktorá k zníženiu spotreby plastov aktívne prispieva a snaží sa k tomu motivovať aj svojich zákazníkov. Plastique Fantastique svojou inštaláciou pozývajú k celospoločenskej diskusii o plastoch a recyklácii. Je dôležité, že Kaufland ako sponzor projektu rovnaké témy iniciatívne rieši a tvoria jeden z hlavných pilierov jeho obchodnej stratégie,“ uviedla Zuzana Pacáková, kurátorka a art directorka Bielej noci.

Plastique Fantastique rozprestrie ako súčasť inštalácie Big Mass na verejnom priestranstve monumentálnu priesvitnú bublinu, ktorá bude v sebe ukrývať sedem samostatných objektov vytvorených z minulých projektov. "Návštevníci sa naozaj majú na čo tešiť. Plastová architektonická štruktúra The Big Mass vytvorí nový fluidný celok, do ktorého budú môcť vstúpiť, predierať sa ním a dokonca pohybom meniť jeho rozloženie. Na chvíľočku sa stanú súčasťou diela a jeho hlavným perfomérom. Na vlastnej koži zakúsia fyzický zážitok z pohltenia plastmi. Veríme, že tým pozitívne ovplyvníme postoj ľudí k problému, ktorý v súčasnej dobe plasty predstavujú,“ vysvetľuje Lucia Langová.

V inštalácii budú počas festivalu Biela noc prebiehať aj sprievodné podujatia zamerané na problematiku plastov. V sobotu si návštevníci budú mať možnosť v Bratislave pozrieť performance Marina Abramovič po sebe neupratuje a v nedeľu ich čaká moderovaný rozhovor s autorom inštalácie Marcom Canevacci, pohybová tanečná performance od Silvie Svitekovej a kolektívu, koncert Leto s Monikou, Dorota Sadovská s témou Doba plastová a Isobutane DJ set. V piatok a v sobotu to bude v Košiciach pohybová performance tanečného zoskupenia PST. V nedeľu je pre tých najmenších pripravený PST workshop a opäť Dorota Sadovská na tému Doba plastová.

Kaufland Slovenská republika v.o.s.
Tlačové informácie a hovorca
Trnavská cesta 41/A
831 04 Bratislava