Chcete nakupovať mäso od domácich producentov? V Kauflande odteraz nakúpite 100% slovenské hovädzie mäso.

Bratislava, 09. 10. 2018

Pri nakupovaní produktov riešia zákazníci podľa odborníkov najčastejšie cenu, kvalitu a pôvod produktov. Téma pôvodu „čisto slovenských“ výrobkov nie je nová, ale stále sa ju nepodarilo jednoznačne uzavrieť. Spoločnosť Kaufland zaradila aktuálne do svojej ponuky 100% slovenské hovädzie mäso, teda také, ktorého pôvod, chov, spracovanie a distribúcia sa dejú preukázateľne  len na území Slovenska. Týmto krokom začína svoj dlhodobý projekt na podporu slovenského mäsa.

Pre spotrebiteľa nie je ničím výnimočným dočítať sa na etikete v obchodoch, že jednotlivé úkony v súvislosti s hovädzím mäsom, ktoré nakupuje, sa dnes dejú v rozličných krajinách EÚ. Len malé percento hovädzieho mäsa predávaného na pultoch slovenských obchodných reťazcov je pritom svojím pôvodom naozaj 100 % slovenské. To znamená, že zviera, z ktorého toto mäso pochádza, je narodené, chované, porazené, spracované, zabalené a distribuované na území Slovenska. "Sme radi, že našim zákazníkom môžeme ponúknuť 100% slovenské hovädzie mäso. Z nášho pohľadu ide o prvý krok, v tomto trende chceme pokračovať a aj takto rozširovať spoluprácu so slovenskými dodávateľmi,“ vysvetľuje Richard Bendík, riaditeľ nákupu spoločnosti Kaufland Slovensko.

Spoločnosť Tauris spracováva hovädzie mäso z býkov len slovenského pôvodu. "Naša rozrábka spracováva objemovo najviac mäsa  na Slovensku, v nej profesionálni mäsiari mäso vykostia, správne rozporciujú a následne je mäso balené do vákua alebo ochrannej atmosféry podľa požiadaviek zákazníka. Veríme, že túto kvalitu po novom ocenia aj zákazníci predajní Kaufland,“ vysvetľuje Richard Duda, generálny riaditeľ spoločnosti Tauris.

Dostupnosť živého dobytka – býkov na Slovensku je stále náročnejšia. 80-90% produkcie chovov býkov končí na zahraničných trhoch. "Dôvodom predaja živého dobytka, ale aj mäsa vo štvrtiach do zahraničia je výhodnejšia nákupná cena. Pri cenotvorbách dlhodobo víťazia dovozy zo zahraničia, nakoľko v iných členských krajinách existujú rôzne podporné mechanizmy, ktoré u nás absentujú, čoho výsledkom je skutočnosť, že zahraničný chov a produkcia hovädzieho dobytka je jednoducho lacnejšia ako tá naša domáca,“ informuje o situácii na trhu JUDr. Tomáš Soroka, zástupca bitúnku Sorbel.

V prípade chovu hovädzieho dobytka, na rozdiel od chovu ošípaných, je obrat produkcie pri hovädzom dobytku značne pomalší. "Ak chceme, aby zviera dorástlo do požadovanej jatočnej hmotnosti, potrebujeme mu dopriať omnoho viac času ako pri ošípaných. To sa následne samozrejme prenáša do nákladovosti a v konečnom dôsledku do efektívnosti celého chovateľského procesu,“ dopĺňa Soroka. V rámci testovacieho obdobia odoberal Kaufland od spoločnosti Tauris denne cca. 500 kg suroviny v rôznych artikloch.

Do budúcnosti sa chce Kaufland zameriavať aj na menších hráčov na trhu a má víziu, že postupne bude v časti pultov ponúkať 100% produkcie hovädzieho mäsa zo Slovenska.

Kaufland Slovenská republika v.o.s.
Tlačové informácie a hovorca
Trnavská cesta 41/A
831 04 Bratislava