Divadelná kvapka krvi v Bratislave

Bratislava, 14. 06. 2017

Krv je pre nás síce tou najvzácnejšou tekutinou, no žiaľ, len malé percento ľudí sa reálne odhodlá ju darovať. Dávku zdravej ľudskej spolupatričnosti dnes prišlo do mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave ukázať spolu 60 dobrovoľných darcov krvi, nielen z radov verejnosti, ale aj zamestnancov okolitých prevádzok spoločnosti Kaufland. V rámci projektu Divadelná kvapka krvi, ktorú organizuje Slovenský Červený kríž, spoločnosť Kaufland a Národná transfúzna služba SR sa podarilo v tomto divadle vyzbierať krásnych skoro 20 litrov tej najvzácnejšej tekutiny.

Slovenský Červený kríž a spoločnosť Kaufland už od roku 2013 aktívne spolupracujú v rámci organizácie dobrovoľníkov na darovanie krvi. Počet pravidelných darcov, ale aj prvodarcov neustále rastie. Svojim činom tak aj tento rok pomôžu zachrániť nejeden ľudský život, vylepšiť jeho kvalitu a dĺžku, ale aj podporiť liečebné postupy.

„Cieľom projektu je podporiť myšlienku dobrovoľného darovania krvi v slovenských regiónoch. Spoločnosť Kaufland pravidelne umožňuje svojim zamestnancom sa zúčastňovať takýchto odberov organizovane, čím chce inšpirovať aj iných zamestnávateľov v regiónoch Slovenska, aby svojim zamestnancom vytvárali podmienky a umožňovali  sa odberov zúčastňovať,“ vysvetľuje pozadie projektu Erika Turček Pfundtnerová, vedúca oddelenia CSR spoločnosti Kaufland.

„Ja osobne darujem krv už od roku 1994. Snažím sa v rámci mestskej časti Bratislava vybudovať tradíciu možnosti darovať krv pre staromešťanov aj na iných miestach, ktoré sú im možno známejšie resp. príjemnejšie ako je samotná transfúzna stanica. Podporou mobilných odberov sa snažíme priblížiť myšlienku darovania krvi čo najširšej skupine ľudí, ktorí žijú a pracujú v starom meste. Som veľmi rád, že sa dnes zúčastnilo takéto množstvo ľudí a verím, že budeme v podobnej tradícii pokračovali aj ďalej,“ uviedol pán Mgr. Radoslav Štefčík, starosta mestskej časti Bratislava.

Podujatie prišli podporiť a  darovať krv aj herci Štefan Bučko, Lukáš Latinák a herečky Ivana Kubáčková a Zuzana Kostka Haasová. „Do divadelnej kvapky krvi som sa s radosťou zapojil, pretože som herec a tento odber sa koná v divadle, a tiež preto, že krv je naozaj to najvzácnejšie čo máme a keď svojím dielom môžem prispieť a pomôcť, tak veľmi rád,“ povedal herec Lukáš Latinák.

Pomocnú ruku tým, ktorí to najviac potrebujú podala aj pani Lucia Stanislavová z Kauflandu, ktorá je už vlastníčkou striebornej Jánskeho plakety: „Krv som celkovo darovala už dvadsaťdvakrát. Prvotným impulzom pre darovanie krvi bolo, keď mal môj známy autonehodu, bol vo veľmi vážnom stave a potreboval krv. To ma inšpirovalo aj do budúcna, že chcem pomáhať zachraňovať ľudské životy.“ 

Do odberov krvi sa zapojili aj zamestnanci Kauflandu z prevádzok v Bratislave, Senci a Pezinku.

Kaufland Slovenská republika v.o.s.
Tlačové informácie a hovorca
Trnavská cesta 41/A
841 02 Bratislava